Praworządność. KE może zakończyć procedurę z art. 7 przeciwko Polsce
Wiceszefowa Komisji Europejskiej jako realistyczny określiła plan reform przygotowany przez ministra sprawiedliwości, który ma przywrócić rządy prawa w Polsce. Vera Jourova mówiła o tym przed spotkaniem ministrów ds. europejskich unijnych krajów, na którym Polska ma przedstawić plan i domagać się zakończenie procedury praworządnościowej z artykułu 7 unijnego traktatu.
2024-02-20, 12:46
Polska rozpoczyna wychodzenie z procedury praworządnościowej rozpoczętej w ramach artykułu 7 unijnego traktatu. Szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar przyleciał do Brukseli na spotkanie ministrów do spraw europejskich unijnych krajów z planem działań dotyczącym reform, który ma pozwolić na zakończenie procedury.
Plan Bodnara. Jourova: realistyczny, to pierwszy pozytywny krok
Wiceszefowa Komisji Europejskiej określiła jako realistyczny plan reform przygotowany przez Polskę, który pozwoli zakończyć procedurę praworządnościową. - Plan krok po kroku opisuje jak reforma sądownictwa, którą krytykowaliśmy, zostanie zatrzymana i jak będą wprowadzane zmiany. Po sześciu latach rozmów w ramach artykułu 7 to pierwszy pozytywny krok, które może zakończyć się zamknięciem procedury - powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji. Vera Jourova nie chciała mówić, kiedy procedura z artykułu 7 przeciwko Polsce może być zakończona. Powiedziała jedynie, że chciałaby, żeby nastąpiło to jeszcze za tej Komisji Europejskiej. Kadencja obecnej Komisji kończy się jesienią.
Posłuchaj
REKLAMA
- Zakończenie procedury z art. 7 przeciwko Polsce. Unijny komisarz: możliwe za kilka miesięcy
- Minister Bodnar w Brukseli. Przedstawi plan na poprawę praworządności w Polsce
IAR/Beata Płomecka/nt
REKLAMA