Nowe odkrycie w Układzie Słonecznym. Astronomowie znaleźli wcześniej nieznane księżyce Neptuna i Urana

Astronomowie odkryli trzy nieznane wcześniej księżyce w Układzie Słonecznym - dwa wokół Neptuna i jeden należący do Urana.

2024-02-24, 16:30

Nowe odkrycie w Układzie Słonecznym. Astronomowie znaleźli wcześniej nieznane księżyce Neptuna i Urana
Odkryto wcześniej nieznane księżyce Neptuna i Urana. Foto: Shutterstock.com/Vadim Sadovski

Prawdopodobnie jest to najmniejszy do tej pory rozpoznany satelita tej planety. Obiekty mają zaledwie po kilka kilometrów średnicy, a ich orbity są znacznie oddalone od planet. Jednemu z nich okrążenie Neptuna zajmuje 27 lat. Księżyce zauważono w obserwatoriach na Hawajach i w Chile. Wczoraj ich obecność ogłosiła oficjalnie Międzynarodowa Unia Astronomiczna.

Uznaje się, że wokół planet krąży jeszcze wiele nieznanych księżyców. Najnowsze odkrycia podnoszą liczbę znanych księżyców Neptuna do 16 a Urana do 28.

Czeka nas rewolucja podróży lotniczych?

W styczniu tego roku eksperymentalny samolot odrzutowy X-59, mający zbierać dane, by umożliwić ciche, ponaddźwiękowe loty komercyjne został zaprezentowany przez amerykańską agencję kosmiczną NASA i koncern Lockheed Martin w Palmdale w Kalifornii.

Przy użyciu X-59 NASA będzie zbierała dane, które mogą zrewolucjonizować podróże lotnicze - napisano w piątek w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej amerykańskiej agencji kosmicznej.

REKLAMA

X-59 jest centralną częścią misji Quesst, której celem jest przekazywanie danych urzędom nadzorczym, aby ułatwić im uchylenie zakazu ponaddźwiękowych lotów komercyjnych nad lądem. Takie zakazy obowiązują od 50 lat w USA i innych krajach z powodu wytwarzanych przez takie loty głośnych huków, zakłócających spokój mieszkańców.

X-59 będzie latał nad kilkoma miastami USA

Nowy samolot, który mierzy około 30 m długości i 10 m szerokości, ma latać z prędkością prawie 1,5 tys. km na godzinę - około 1,4 raza szybciej od dźwięku. Jego charakterystyczną cechą jest długi, cienki, zwężający się dziób. Ma on rozpraszać falę uderzeniową, która odpowiada za słyszalny na ziemi głośny huk.

"Zespół zajmujący się misją Quesst rozpocznie teraz pracę nad przygotowaniami do pierwszego lotu, który ma się odbyć w tym roku. Po zakończeniu lotów próbnych X-59 będzie latał nad kilkoma miastami USA, których jak dotąd nie wyznaczono, co umożliwi zbieranie danych o natężeniu generowanego przez niego dźwięku i jego postrzeganiu przez mieszkańców" - napisano w komunikacie.

dn/IAR

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej