Parlament Europejski. Przegłosowano projekt prawa ws. odbudowy przyrody

Parlament Europejski dał zielone światło dla projektu prawa w sprawie odbudowy przyrody. Za głosowało 329 deputowanych, przeciw - 275, a 24 się wstrzymało. Projekt wymaga zatwierdzenia przez kraje członkowskie. Zwolennicy nowego prawa argumentują, że pomoże ono odbudować zniszczoną przyrodę w krajach Unii, przeciwnicy - że będzie niekorzystne dla rolników.

2024-02-27, 14:00

Parlament Europejski. Przegłosowano projekt prawa ws. odbudowy przyrody
PE dał zielone światło dla projektu prawa ws. odbudowy przyrody. Foto: PAP/EPA/RONALD WITTEK

Projekt udało się przegłosować mimo sprzeciwu Europejskiej Partii Ludowej - największej grupy europosłów - która zdecydowała się na ten sprzeciw w ostatniej chwili, argumentując, że nowe prawo zwiększa biurokrację.

Wytyczne wobec państw członkowskich

Zgodnie z projektem kraje członkowskie muszą przywrócić co najmniej 30 procent zdegradowanych obszarów siedlisk objętych nowym prawem do 2030 roku, 60 procent do 2040 i 90 procent do 2050 roku. Ponadto nowe rozporządzenie określa cele dla niektórych wskaźników różnorodności biologicznej w sektorze rolnym, a także dla odbudowy gleb organicznych na osuszonych torfowiskach wykorzystywanych w rolnictwie.

Tekst zawiera szereg wyłączeń dla państw członkowskich, a także "hamulec bezpieczeństwa" umożliwiający tymczasowe zawieszenie celów dla ekosystemów rolniczych w wyjątkowych okolicznościach.

Zły stan ponad 80 proc. europejskich siedlisk

22 czerwca 2022 roku Komisja Europejska zaproponowała przepisy o odbudowie zasobów przyrodniczych, aby przyczynić się do długoterminowej odbudowy zniszczonej przyrody na obszarach lądowych i morskich Unii Europejskiej. Ponad 80 procent europejskich siedlisk ma być w złym stanie.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej