Największe ćwiczenia wojskowe w regionie Azji i Pacyfiku. Cobra Gold z udziałem osób z 30 państw
W Tajlandii przez najbliższe dwa tygodnie ponad dziewięć i pół tysiąca osób z 30 państw bierze udział w Cobra Gold. To jedne z największych wielonarodowych ćwiczeń wojskowych w regionie Azji i Pacyfiku. Manewry mają na celu wzmocnienie interoperacyjności m.in. w zakresie cyberbezpieczeństwa i zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych.
2024-02-28, 17:00
Pierwsze ćwiczenia Cobra Gold Tajlandia i Stany Zjednoczone zainicjowały w 1982 r. w celu przeciwdziałanie wrogim siłom komunistycznym w krajach sąsiadujących z Tajlandią. Z czasem przekształciły się w jedne z największych manewrów w regionie Azji i Pacyfiku.
Współpraca pozwala sprostać wyzwaniom
Podczas wtorkowej ceremonii rozpoczęcia ćwiczeń w bazie marynarki wojennej Utapao w Rayong we wschodniej Tajlandii ambasador USA w Tajlandii Robert Godec powiedział, że tegoroczna edycja przygotuje uczestniczące w nich kraje do wspólnej reakcji na "nowe i pojawiające się wyzwania", których żaden kraj nie jest w stanie rozwiązać w pojedynkę. - Tylko dzięki współpracy możemy sprostać tym wyzwaniom i zapewnić bezpieczeństwo naszym ludziom, zapewniając solidne podstawy bezpieczeństwa regionalnego i dobrobytu sprzyjającego włączeniu społecznemu - powiedział Godec.
Jakie państwa biorą udział w manewrach
W głównej części trwających do 8 marca manewrów oprócz Tajlandii i USA bierze udział Japonia, Indonezja, Malezja, Singapur i Korea Południowa. Z kolei przedstawiciele Chin, Indii, Australii i pozostałych państw dołączą jedynie do ćwiczeń z zakresu pomocy humanitarnej i reagowania na katastrofy.
Łącznie z uczestnikami z krajów obserwatorów, w 43. edycji Cobra Glod bierze udział 9590 osób. To o ok. 30 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Stany Zjednoczone, które chcą wywrzeć presję na ekspansjonizm morski Chin na Morzu Południowochińskim, są największym uczestnikiem ćwiczeń; na manewry wysłano ponad 4200 osób.
REKLAMA
- USA chce ograniczyć transfer danych. Chodzi o "kraje budzące obawy"
- Unijna misja Aspides na Morzu Czerwonym. Niemcy zestrzelili drony rebeliantów Huti
- Konflikt na Bliskim Wschodzie. Kolejne jemeńskie drony zestrzelone przez USA na Morzu Czerwonym
PAP/kg
REKLAMA