Banknoty z Karolem III na wystawie w Banku Anglii

2024-02-28, 21:30

 Banknoty z Karolem III na wystawie w Banku Anglii
Nowe banknoty z królem Karolem III można oglądać na wystawie w Londynie. Foto: x/Adam Dąbrowski

Nowe banknoty z królem Karolem III można oglądać na wystawie w Londynie. Funty do obiegu wejdą w czerwcu, ale Bank Anglii pokazuje je już teraz, na wystawie pt. "Przyszłość pieniądza".

Kryptowaluty? Blockchain? Chmura obliczeniowa? Ta wystawa to przewodnik po skomplikowanym świecie. Opowiada też na przykład o pomyśle cyfrowego funta - funta na miarę świata bez fizycznych pieniędzy. - Nadal jest w fazie planów. Ale wszystko co stanie się przyszłością trzeba wymyślić dziś - mówi Polskiemu Radiu kuratorka Jennifer Adam.

Banknoty z królem już zostały wymyślone. To przyszłość niedaleka. - Po prawej stronie duży portret króla. Inny, mniejszy znajdziemy w tzw. okienku bezpieczeństwa. Jest także monogram - królewski znak - tłumaczy kuratorka. Wszystkie zostały dopasowane do już istniejącego projektu - tego, którego częścią był dotąd wizerunek matki Karola Elżbiety II.

Wizerunki brytyjskiego monarchy na monetach pojawiały się od wczesnego średniowiecza. Ale Karol będzie dopiero drugim władcą, którego twarz ozdobi banknoty.

Jakie nominały z wizerunkiem króla Wielkiej Brytanii 

Nowe wzory banknotów z wizerunkiem Karola III we wszystkich czterech nominałach - 5, 10, 20 i 50 funtów - zaprezentowano w grudniu 2022 roku. Wówczas do normalnego obiegu weszła pierwsza moneta - o nominale 50 pensów.

Wizerunek monarchy na awersie oraz w przezroczystym okienku zabezpieczającym jest jedyną zmianą w stosunku do używanych obecnie banknotów, co oznacza, że na odwrotnej stronie pozostaną portrety odpowiednio Winstona Churchilla, Jane Austin, Williama Turnera i Alana Turinga.

W wydanym oświadczeniu Bank Anglii poinformował, że nowe serie banknotów będą drukowane jedynie w takich ilościach, aby zastąpić te wycofywane z obiegu wskutek ich zużycia lub w razie zwiększonego zapotrzebowania. Takie stopniowe wprowadzanie ich do obiegu ma zminimalizować wpływ zmiany na środowisko naturalne oraz ograniczyć koszty i jest to zgodne z wytycznymi dworu królewskiego.

Posłuchaj

Do obiegu wejdą w czerwcu, ale Bank Anglii pokazuje je już teraz, na wystawie "Przyszłość pieniądza". Widział ją już nasz korespondent Adam Dąbrowski (IAR) 0:44
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/Adam Dąbrowski/PAP/kg

Polecane

Wróć do strony głównej