Strefa Gazy. Biden dla Polskiego Radia: potrzeba zawieszenia broni

2024-03-05, 20:30

Strefa Gazy. Biden dla Polskiego Radia: potrzeba zawieszenia broni
Rozejm w Strefie Gazy. Biden odpowiedział na pytanie Polskiego Radia. Foto: MANDEL NGAN/AFP/East News

- Sprawa zawieszenia broni w Gazie jest w rękach Hamasu - powiedział prezydent USA Joe Biden w odpowiedzi na pytanie Polskiego Radia. Amerykański przywódca opowiedział się za rozejmem i za zwiększeniem pomocy humanitarnej dla Palestyńczyków. 

Przed powrotem z ośrodka Camp David do Waszyngtonu samolotem Air Force One korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski zapytał Joe Bidena, jak daleko jest porozumienie ws. zawieszenia broni w Gazie.

- Wszystko jest teraz w rękach Hamasu. Izraelczycy współpracują, pojawiła się racjonalna oferta. Za kilka dni będziemy wiedzieć, co się wydarzy. Potrzebujemy zawieszenia broni - powiedział Joe Biden, odnosząc się do propozycji rozejmu zaakceptowanej przez Izrael. Prezydent USA wyraził obawy, że jeśli nie uda się doprowadzić do rozejmu przed Ramadanem, to sytuacja może stać się niebezpieczna. - Musimy dostarczyć więcej pomocy do Gazy - powiedział prezydent USA.

Joe Biden podkreślił, że robi wszystko, co w jego mocy, by zapewnić dostawy wody, żywności i środków medycznych dla Palestyńczyków.

Strefa Gazy. Szokujące dane nt. ofiar

Według resortu zdrowia w Strefie Gazy, od początku wojny zginęło 30 631 osób, a 71 043 zostały ranne. W ciągu ostatnich 24 godzin w izraelskich atakach w Strefie Gazy zginęło 97 Palestyńczyków, a 123 zostało rannych - poinformowało kontrolowane przez Hamas ministerstwo zdrowia.

Terroryści z Hamasu zaatakowali Izrael 7 października ubiegłego roku, zabijając 1160 osób, głównie cywilów, wzięli też 250 zakładników. Kampania odwetowa Izraela w Strefie Gazy trwa do dziś, pustoszy region i w znacznym stopniu pozbawia jego mieszkańcom dostępu do usług i środków niezbędnych do życia.

Konflikt w Strefie Gazy. Dzieci głodują

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że w północnej części Strefy Gazy panuje niedożywienie. - Sytuacja jest bardzo trudna - powiedział przedstawiciel WHO w Gazie Richard Peeperkorn.

Posłuchaj

Joe Biden: zawieszenie broni w rękach Hamasu. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 0:46
+
Dodaj do playlisty

Peeperkorn mówił, że jedno na sześcioro dzieci poniżej 2. roku życia cierpi z powodu poważnego niedożywienia. Dane pochodzą ze stycznia. Teraz sytuacja jest jeszcze gorsza.

Czytaj także:

IAR/Marek Wałkuski/pb/wmkor/łl

Polecane

Wróć do strony głównej