Szwecja w NATO. W Brukseli uroczystość przywitania nowego sojusznika i wciągnięcie flagi na maszt

W Brukseli w poniedziałek uroczystość przywitania Szwecji w NATO i wciągnięcie flagi na maszt przed kwaterą główną około godziny 12.00. W ceremonii wezmą udział premier Szwecji Ulf Kristersson oraz sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

2024-03-11, 07:00

Szwecja w NATO. W Brukseli uroczystość przywitania nowego sojusznika i wciągnięcie flagi na maszt
Ulf Kristersson: Szwecja zostawia za sobą 200 lat neutralności. Foto: Alexandros Michailidis / Shutterstock

Flagi zawisną także przed Sojuszniczymi Dowództwami w belgijskim Mons i amerykańskim Norfolk.

Szwecja jest oficjalnie 32. krajem członkowskim NATO od ubiegłego tygodnia, bo wtedy złożyła dokumenty akcesyjne ratyfikowane wcześniej we wszystkich krajach członkowskich.

"Szwecja zostawia za sobą 200 lat neutralności"

Premier Szwecji nazwał wejście do Sojuszu historycznym wydarzeniem. - Szwecja zostawia za sobą 200 lat neutralności i wojskowego niezaangażowania - powiedział w ubiegłym tygodniu Ulf Kristersson.

Szwecja złożyła wniosek o przyjęcie do NATO razem z Finlandią, kilka miesięcy po rozpętaniu przez Rosję pełnoskalowej wojny w Ukrainie. Finlandia jest w NATO od kwietnia ubiegłego roku, droga Szwecji była dłuższa i bardziej wyboista, bo Turcja i Węgry długo zwlekały z ratyfikacją dokumentów akcesyjnych.

REKLAMA

- Wejście Szwecji wzmocni NATO i uczyni go bezpieczniejszym - podkreślił sekretarz generalny Sojuszu. - Szwecja ma wysoko wyszkolone siły zbrojne i lata doświadczeń współpracy z NATO - dodał Jens Stoltenberg.

Z perspektywy Polski kluczowe jest wzmocnieniem północno-wschodniej flanki Sojuszu, a dla ochrony Morza Bałtyckiego ważna jest flota okrętów podwodnych, którą Szwecja wnosi do NATO.

Posłuchaj

Bruksela. Uroczystość przywitania Szwecji w NATO. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

IAR/Beata Płomecka/nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej