Białoruś. Wojskowy sprzęt na drogach, armia sprawdza gotowość. W planie strzelanie bojowe

2024-03-11, 12:11

Białoruś. Wojskowy sprzęt na drogach, armia sprawdza gotowość. W planie strzelanie bojowe
Białoruska armia została wezwana na sprawdzian gotowości bojowej. Foto: EPA/YURI KOCHETKOV

W siłach zbrojnych Białorusi rozpoczął się sprawdzian gotowości bojowej poszczególnych formacji i jednostek – informuje niezależny portal Zierkało, powołując się na ministerstwo obrony w Mińsku.

Jak podał resort, sprawdzian ma "charakter kompleksowy". "Żołnierze przemieszczą się do wyznaczonych rejonów, odbędą szereg ćwiczeń i treningów, w tym ze strzelaniem bojowym" - wskazano w komunikacie.

Powiadomiono również, że możliwe są czasowe ograniczenia w ruchu transportu cywilnego w związku z przemieszczaniem sprzętu wojskowego.

Armia Białorusi ćwiczy z Rosją

W ostatnich latach, a zwłaszcza po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na pełną skalę na Ukrainę, regularnie przeprowadzane są na Białorusi ćwiczenia wojskowe. Manewry prowadzone są m.in. wspólnie z rosyjskimi żołnierzami.

O "kompleksowym sprawdzianie gotowości bojowej" informowano m.in. w październiku 2023 r.

Rosyjska armia rekrutuje na Białorusi

Jednocześnie armia rosyjska, jak powiadomiło ukraińskie Centrum Oporu Narodowego, rozpoczęła rekrutację młodych Białorusinów do szkół wojskowych w Rosji.

Przedstawiciele zbrojnych sił Federacji Rosyjskiej przy wsparciu władz miejscowych organizują w różnych regionach Białorusi tak zwane "dni otwarte". Wyświetlane są filmy reklamujące służbę w armii, występują uczestnicy konfliktów zbrojnych, brzmią rosyjskie pieśni patriotyczne.

Propagandyści działają przede wszystkim na prowincji, w małych miastach powiatowych, gdzie sytuacja gospodarcza jest najtrudniejsza, i gdzie panuje największe bezrobocie.

Kampania rekrutacyjna jest spowodowana deficytem młodszej kadry oficerskiej w armii rosyjskiej w związku z dużymi stratami, jakie Rosjanie ponieśli w wojnie na Ukrainie.

Dekret Łukaszenki

Na początku marca Alaksandr Łukaszenko podpisał dekret "O transformacji działań organów państwowych i innych organizacji w czasie wojny". Tekst dekretu nie został opublikowany.

Służba prasowa prezydenta Białorusi powiadomiła, że dekret "zabezpiecza współpracę organów państwowych w razie zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego z uwzględnieniem zmiany sytuacji wojenno-politycznej"

Według dekretu po wprowadzeniu stanu wojennego kierownikom struktur państwowych i innych organizacji mogą być nadane stopnie wojskowe. Ostatnio stopnie oficerskie i generalskie nadawano członkom nomenklatury partyjnej i państwowej na rozkaz Kremla we wrześniu 1939 roku, przed rozpoczęciem inwazji Związku Radzieckiego na Polskę i Finlandię.

Czytaj także:

PAP/fc

Polecane

Wróć do strony głównej