UE dostrzega osoby świadczące usługi na aplikacje. Minister Dziemianowicz-Bąk mówi o ogromnym sukcesie

2024-03-12, 18:25

UE dostrzega osoby świadczące usługi na aplikacje. Minister Dziemianowicz-Bąk mówi o ogromnym sukcesie
Minister pracy w Brukseli o poprawie warunków osób świadczących usługi na aplikacje. Foto: X/@PLPermRepEU

Ogromnym sukcesem nazwała minister pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk decyzję krajów członkowskich o poprawie warunków osób świadczących usługi na aplikacje. Chodzi o kurierów, kierowców, tłumaczy, księgowych - wszystkich zatrudnionych przez platformy cyfrowe. 

Minister Dziemianowicz-Bąk powiedziała w Brukseli, że takich osób jest coraz więcej, co najmniej 30 milionów w całej Unii, a w kolejnych latach będzie ich przybywać. Zwróciła uwagę, że nie mogą one obecnie liczyć na prawidłową ochronę pracowniczą i nie mogą się cieszyć takimi prawami pracowniczymi jak zatrudnieni w tradycyjnych formach i branżach.

- Już wkrótce europejskie prawo, prawo krajowe może dogonić rzeczywistość, bo rzeczywistość się zmienia, formy zatrudnienia się zmieniają, ale to, co powinno pozostawać niezmienne, to bezpieczeństwo na rynku pracy. Niezależnie od tego, czy pracujemy, przychodząc każdego dnia do biura od 9 do 17, czy też świadczymy pracę organizowaną poprzez aplikacje, poprzez platformy cyfrowe, praca to praca i powinna być chroniona, a pracownicy powinni czuć się bezpiecznie - dodała minister Dziemianowicz-Bąk.

Kraje UE chcą uregulować prace na aplikację

Unijne kraje zatwierdziły projekt przepisów po wielu miesiącach negocjacji. Teraz zostanie on przesłany Parlamentowi Europejskiemu do ostatecznej akceptacji. Następnie każde państwo będzie samodzielnie podejmowało decyzję o własnych kryteriach przekwalifikowania osób świadczących usługi na pracowników.

Minister pracy i polityki społecznej poinformowała, że stanowisko Polski w tej sprawie było jednoznacznie pozytywne. Zapowiedziała, że rząd przystąpi szybko do pracy nad wdrożeniem przepisów i rozpocznie dialog społeczny, bo założenia muszą być dyskutowane z pracownikami i pracodawcami w ramach Rady Dialogu Społecznego.

Według minister te przepisy pozwolą zebrać informacje na temat liczby platform cyfrowych świadczących usługi na polskim rynku i ukrócić praktyki nielegalnego śledzenia aktywności pracowników.

Posłuchaj

Minister pracy w Brukseli o poprawie warunków osób świadczących usług na aplikacje (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

IAR/Beata Płomecka/nt/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej