Spotkanie Biden-Duda-Tusk. Media w USA zwracają uwagę na polskie władze

2024-03-13, 05:22

Spotkanie Biden-Duda-Tusk. Media w USA zwracają uwagę na polskie władze
Amerykańskie media zwróciły uwagę, że prezydent Duda i premier Tusk odłożyli na bok polityczne różnicr w celu lobbowania na rzecz wsparcia Ukrainy. Foto: PAP/EPA/Jakub Szymczuk

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska w Białym Domu odbiła się echem w waszyngtońskich kręgach politycznych i została zauważona przez środki masowego przekazu. W swoich relacjach amerykańskie media podkreślają, że dwaj polscy przeciwnicy polityczni zjednoczyli się by lobbować na rzecz dalszego wsparcia Ukrainy.

Andrzej Duda i Donald Tusk "są zwaśnieni politycznie w kraju, ale odłożyli różnice na bok, by przekonać Kongres i Bidena, aby Ukraina nie straciła więcej terytorium na rzecz Rosji" - napisał o wizycie polskiego prezydenta i premiera magazyn "Politico".

Dziennik "New York Times" przypomniał ostry spór polityczny pomiędzy Dudą i Tuskiem. Pisze, że miarą tego, jak poważnie Polska traktuje rosyjskie zagrożenie jest to, że dwaj rywale zgodzili się odłożyć na bok różnice podczas wspólnej wizyty z Bidenem.

Apel do kongresmena, wezwanie krajów NATO. Komentarze po wystąpieniach Dudy i Tuska

Wiele amerykańskich mediów odnotowało słowa jakie po wyjściu z Białego Domu Donald Tusk wypowiedział pod adresem spikera Izby Reprezentantów Michela Johnsona. Polski premier ostrzegł, że zwlekając z poddaniem pod głosowanie pakietu pomocy dla Ukrainy bierze na siebie odpowiedzialność za śmierć tysięcy ukraińskich cywilów.

Po spotkaniu z amerykańskim prezydentem szef rządu powiedział dziennikarzom, że ważnym tematem była kwestia pomocy dla Ukrainy ze strony Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i państw NATO. Rozmawiano o tym, czy możliwe jest szybkie odblokowanie pomocy amerykańskiej. Polska delegacja informowała o tym, jak mobilizuje do pomocy państwa unijne. Była to "poważna rozmowa w poważnej chwili" - ocenił Donald Tusk.

"Głos Ameryki" zauważa, że propozycja prezydenta Dudy podniesienia minimalnego pułapu wydatków na obronność dla członków NATO z 2 do 3 proc. PKB jest wyrazem niepokoju odczuwanego przez Polskę i inne kraje wschodniej flanki NATO, które czują się najbardziej zagrożone agresją Moskwy. "Głos Ameryki" traktuje jednak propozycję Andrzeja Dudy jako "aspiracyjną" i stwierdza, że jest mało prawdopodobne by została przyjęta w najbliższym czasie.


Posłuchaj

Półtorej godziny trwała wczoraj rozmowa prezydenta USA Joe Bidena z premierem Donaldem Tuskiem i prezydentem Andrzejem Dudą. Wśród konkretów - oferta pożyczki i nowoczesnego uzbrojenia. Wśród deklaracji - zapewnienie, że NATO w razie zagrożenia nie zawiedzie - relacja Karola Surówki (IAR) 1:01
+
Dodaj do playlisty

 

Podczas rozmów w Waszyngtonie poruszono tematy śmigłowców Apache dla polskiej armii oraz dwóch miliardów dolarów pożyczki na cele zbrojeniowe. - Była mowa o śmigłowcach Apache dla polskiej armii, o wsparciu, które nam zostało zaoferowane - relacjonował Andrzej Duda. Prezydent zaznaczył, że toczą się rozmowy dotyczące szczegółów amerykańskiego kredytu dla Polski.

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Paweł Kowal gościem Polskiego Radia: 


IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej