Wsparcie dla Ukrainy dzieli Grupę Wyszehradzką. Rozmowy w gronie szefów MSZ krajów V4

Przed południem w Pradze spotkają się ministrowie spraw zagranicznych Czech, Polski, Węgier i Słowacji. Tematem rozmów na szczycie krajów Grupy Wyszehradzkiej będzie szukanie wspólnego mianownika w sprawie Ukrainy i polityki wobec Rosji.

2024-03-21, 05:44

Wsparcie dla Ukrainy dzieli Grupę Wyszehradzką. Rozmowy w gronie szefów MSZ krajów V4
Polens Außenminister Radosław Sikorski. Gemeinsam mit seinen Amtskollegen aus Frankreich und Deutschland hat er einen Brief anlässlich des 75-jährigen Bestehens der NATO verfasst.Foto: Photo: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Rozmowy poprzedziło środowe spotkanie szefów dyplomacji Polski i Czech - Radosława Sikorskiego i Jana Lipavsky'ego. Obaj politycy podkreślali duże zaangażowanie swych krajów na rzecz Ukrainy. Z kolei Węgry i Słowacja odmawiają Kijowowi pomocy wojskowej, blokują propozycje daleko idących sankcji i otwarcie rozmawiają z przedstawicielami Kremla.

- W dyplomacji zawsze musimy szukać tego najmniejszego wspólnego mianownika. W Grupie Wyszehradzkiej aktualnie trudno go znaleźć, niemniej udaje się nam znajdować wspólny język w NATO i UE. Z perspektywy dyplomacji prowadzenie takiego dialogu jest niezmiernie ważne - oświadczył minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky.

Szczyt V4 w Pradze. Oczekiwania i plany polskiego MSZ

Z kolei szef polskiego MSZ Radosław Sikorski zaznaczył, że dyplomacja polega na wzajemnym przekonywaniu się do swych racji. - Zależy nam na tym, by nikt nie blokował wspólnie ustanowionego mechanizmu refundacji za uzbrojenie, które kraje członkowskie Unii wysyłają Ukrainie. Będziemy do tego przekonywać, pewnie się w 100 procentach nie zgodzimy - stwierdził Radosław Sikorski.

Pochwalił natomiast inicjatywę Węgier dotyczącą zwiększenia budżetu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Jak ocenił, V4 jest dobrym instrumentem do koordynowania dziedzin, w których między Warszawą, Pragą, Bratysławą i Budapesztem panuje zgoda. - Są takie dziedziny - infrastruktura w naszym regionie, sprawy z przeszłości, sprawy związane z rolnictwem, z przemysłem. Mam nadzieję, że osiągniemy w nich postęp - powiedział minister spraw zagranicznych.

REKLAMA

Sankcje wobec Rosji przedmiotem rozmów w Grupie Wyszehradzkiej

Polska i Czechy dążą też do uszczelnienia systemu sankcji wobec Rosji, a także do przekazania Ukrainie odsetek z zamrożonych aktywów Rosji w Europie. Ostrożność wobec tego rozwiązania deklarował w poniedziałek po spotkaniu ministerialnym w Brukseli szef słowackiej dyplomacji Juraj Blanar.

Polityk zadeklarował też, że rząd w Bratysławie nie udzieli Ukrainie pomocy militarnej. Jednocześnie zarówno Juraj Blanar, jak i węgierski minister Peter Szijjarto spotkali się na początku marca z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem.

Tymczasem z inicjatywy Czech 18 krajów, w tym Polska, dołączyło do tzw. koalicji amunicyjnej. Chodzi o zakup dla Ukrainy 800 tysięcy sztuk amunicji na rynkach światowych. Minister Sikorski zadeklarował, że w ramach tej inicjatywy Polska udzieli wsparcia nie tylko finansowego, ale i logistycznego.

Czytaj także: 

IAR/ mbl/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej