Zamrożone rosyjskie aktywa. Pierwsze środki mogą wpłynąć do Kijowa niebawem
W wakacje na Ukrainę mogą trafić pierwsze pieniądze z zamrożonych rosyjskich aktywów. W ocenie szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, może to być miliard euro do pierwszego lipca.
2024-03-22, 00:24
Pieniądze te konkretnie mają pochodzić z zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów - na wykorzystanie samych aktywów na razie nie ma zgody wszystkich państw członkowskich. Mimo tego będzie to spora kwota - według różnych szacunków do 3 i poł miliarda, a nawet do 5 miliardów euro.
Zamrożone rosyjskie aktywa. Pieniądze dla Ukrainy
Pierwsza transza zostanie uruchomiona w ciągu kilku miesięcy - zapowiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jak dodała: "To zależy od nas, to w naszych rękach. Jeśli będziemy działali sprawnie, to pierwsze działania już w wakacje".
A szef Rady Europejskiej Charles Michel podkreślił, że w tej sprawie jest "duża zgodność" państw europejskich: "To pokazuje, że 27 przywódców przy stole rozumie powagę sytuacji, to pokazuje, że jesteśmy zdeterminowani, by przekazać Ukrainie więcej".
Według Polski to dobry pierwszy krok, nasz kraj naciska jednak, by wykorzystać całe zamrożone rosyjskie aktywa warte około 200 miliardów euro.
REKLAMA
Import z Rosji i Białorusi
Komisja Europejska przygotowała także propozycję nałożenia ceł zaporowych na zboże i rośliny oleiste z Rosji i Białorusi. Poinformowała o tym na zakończenie pierwszego dnia szczytu w Brukseli przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.
- To zapobiegnie destabilizacji unijnego rynku, pozbawi Rosję dochodów z eksportu i zagwarantuje, że skradzione ukraińskiego zboże przez Rosję nie trafi na unijny rynek - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej.
O ograniczenie importu zboża z Rosji i Białorusi apelowała grupa unijnych krajów, w tym Polska. Początkowo apel dotyczył embarga na import, ale nie chciała tego Komisja Europejska i nie było też niezbędnej jednomyślności wśród krajów członkowskich.
Komisja sięgnęła więc po cła, do nałożenia których wystarczy zgoda większości krajów członkowskich.
REKLAMA
Posłuchaj
- Import zboża z Rosji. Rynki UE nadal są nim zalewane. Litwa oczekuje zmian
- Spotkanie grupy Ramstein. "Sytuacja robię się coraz bardziej gęsta dla Ukraińców"
- Były ambasador USA: sojusz Stanów i Europy fundamentem wolnego świata
- Protesty rolników. Policja zaangażowała znaczne siły. Specjalny apel
dz/IAR
REKLAMA