Benjamin Netanjahu w szpitalu. Premier Izraela przeszedł operację, lekarze informują o jego stanie zdrowia

2024-04-01, 08:08

Benjamin Netanjahu w szpitalu. Premier Izraela przeszedł operację, lekarze informują o jego stanie zdrowia
Premier Izraela Benjamin Netanjahu przeszedł operację przepukliny. Foto: PAP/EPA/RONEN ZVULUN / POOL

Benjamin Netanjahu dochodzi do siebie po operacji przepukliny. Kancelaria premiera Izraela wydała oświadczenie, w którym podano, że zabieg się powiódł, a "szef rządu jest w dobrej kondycji i rozpoczął rekonwalescencję".

O udanym zabiegu poinformowali także lekarze ze szpitala Hadassah Ein Kerem w Jerozolimie, w którym w niedzielę późnym wieczorem przeprowadzono operację. "Premier Benjamin Netanjahu wraca do zdrowia" - podano.

Benjamin Netanjahu przeszedł operację przepukliny. Nagła decyzja

"[Netanjahu] nie śpi, dochodzi do siebie i rozmawia z rodziną" - powiedział profesor Alon Pikarsky, dyrektor chirurgii ogólnej szpitala i chirurg prowadzący w krótkim nagranym oświadczeniu. Jak dodał, operacja przebiegła zgodnie z planem - podaje portal Times of Israel.

Lekarze odkryli przepuklinę w sobotę podczas rutynowego badania, a po konsultacjach podjęto decyzję, że Benjamin Netanjahu zostanie zoperowany po wypełnieniu swoich codziennych obowiązków. Zabieg w pełnym znieczuleniu zaplanowano na niedzielę wieczór. Operację określono jako "standardową procedurę medyczną".

Formalnie na czas zabiegu odbywającego się w pełnym uśpieniu obowiązki premiera przejął wicepremier i minister sprawiedliwości Jariw Lewin.

W lipcu 74-letniemu premierowi wszczepiono rozrusznik serca. Na początku marca Netanjahu przechodził grypę. W czasie, kiedy wieloletni szef izraelskiego rządu zmaga się z problemami zdrowotnymi, w Izraelu rośnie napięcie społeczne. W sobotę odbył się szereg demonstracji antyrządowych, w której Izraelczycy żądali ustąpienia Netanjahu i rozpisania nowych wyborów. Obywatele Izraela zarzucają przywódcy państwa brak planu zakończenia wojny w Strefie Gazy i opóźnianie negocjacji dot. zwolnienia zakładników przetrzymywanych przez Hamas od 7 października.

Trwa wojna Izraela z Hamasem

Od 7 października Izrael prowadzi operację wojskową wymierzoną w Palestyński Hamas w Strefie Gazy. Organizacja terrorystyczna uderzyła w południowy i środkowy Izrael przy pomocy ataków rakietowych, a także przeprowadziła operację lądową, podczas której porwano ok. 250 osób, a zabito ponad 1100.

W odpowiedzi Izrael utworzył koalicyjny gabinet wojenny, zaś Siły Obronne Izraela rozpoczęły ofensywę - przeprowadziły naloty, ataki rakietowe i operację lądową w Strefie Gazy. Ministerstwo zdrowia Gazy twierdzi, że w czasie tej wojny w Strefie Gazy zginęły prawie 33 tysiące osób.

W ciągu minionych miesięcy Izrael zaatakował większość obszaru Strefy Gazy. Obecnie trwają rozmowy ze stroną amerykańską w sprawie planowanej ofensywy na miasto Rafah. Jest to najbardziej wysunięte na południe miasto Strefy Gazy, które pozostaje pod kontrolą Hamasu. Schronienie znalazło tam wielu cywilów z Gazy, w sumie około półtora miliona uchodźców.

Organizacje międzynarodowe, w tym 26 krajów członkowskich Unii Europejskiej, poza Węgrami, zaapelowało do Izraela o odstąpienie od planów inwazji na Rafah. We wspólnym oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych UE zwrócili uwagę, że operacja spowodowałaby katastrofę humanitarną. Także prezydent USA Joe Biden chce przedstawić "alternatywne propozycje" wobec planu izraelskiej inwazji na Rafah.

Czytaj również:

IAR/PAP/polsatnews.pl/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej