UE wyszła z drugiej zimy po inwazji Rosji na Ukrainę bez niedoborów gazu
Sezon grzewczy zakończył się 31 marca, a unijne magazyny były zapełnione w ponad 58 procentach. To najwyższy poziom w historii o tej porze roku.
2024-04-12, 16:24
"Wysoki poziom magazynowania gazu w Europie oznacza, że rynki są coraz bardziej stabilne, ceny powracają do poziomów sprzed wojny, a Europa może bez obaw rozpocząć uzupełnianie gazu na kolejny zimowy sezon" - napisała w oświadczeniu komisarz do spraw energii Kadri Simson.
W Unii od 2022 roku obowiązują przepisy wymuszające obowiązkowe zapełnienie magazynów z błękitnym paliwem do listopada w 90 procentach. To była reakcja na wstrzymywanie dostaw gazu przez Rosję i jej napaść na Ukrainę.
Zmniejszenie zapotrzebowania na gaz
Dodatkowo państwa członkowskie zaczęły zmniejszać zużycie surowca. Europa postawiła też na wiarygodnych dostawców i zwiększyła import LNG. Dla porównania: udział importu gazu z Rosji do Europy spadł z 45 procent w 2021 roku do 15 procent w ubiegłym. "Ta tendencja musi się utrzymać" - skomentowała unijna komisarz do spraw energii.
Posłuchaj
REKLAMA
Dodała, że Europejczycy zmniejszyli zapotrzebowanie na gaz prawie o 20 procent, co pozwoliło zaoszczędzić ponad 107 miliardów m3 gazu w ostatnich 18 miesiącach. To wszystko sprawiło, że Unia zakończyła zimę bez niedoborów energii, przerw w dostawach, zimnych domów czy cięć w zaopatrzeniu.
IAR/Beata Płomecka/pkur
REKLAMA