Międzynarodowy gang wyłudził prawie 650 mln euro. Wśród zatrzymanych jest Polak

Chodzi o oszustwo inwestycyjne "JuicyFields". Policjanci z kilku krajów Europy prowadzą międzynarodowe śledztwo, któremu przewodzą służby hiszpańskie. Przedwczoraj aresztowano w sprawie dziewięć osób i przeszukano 38 domów. Jeden z podejrzanych został zatrzymany w Lublinie. Akcję przeprowadzono w 11 krajach, zaangażowanych w nią było ponad 400 funkcjonariuszy organów ścigania.

2024-04-13, 17:27

Międzynarodowy gang wyłudził prawie 650 mln euro. Wśród zatrzymanych jest Polak
Rozbity międzynarodowy gang, który wyłudzał pieniądze na inwestycje w marihuanę medyczną. Foto: OSCAR DEL POZO/AFP/East News

Europejskie służby rozbiły międzynarodowy gang oszustów, który wyłudzał pieniądze na inwestycje w marihuanę medyczną. Według śledczych przestępcy wyłudzili od swoich ofiar łącznie 645 milionów euro. Rzeczywiste straty mogą być jednak jeszcze większe.

W wyniku śledztwa hiszpańskiej policji zatrzymano dziewięć osób, w tym jedną w Polsce - podała agencja Reutera. Pozostałe osoby zatrzymano w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Łotwie i Dominikanie.

Działali pod przykrywką

Gang tak dbał o wiarygodny wizerunek, że jego przedstawiciele zakładali stoiska na oficjalnych targach rolniczych i zapraszali potencjalnych inwestorów do zwiedzania faktycznie istniejących farm - przekazała w oświadczeniu policja hiszpańska.

Niemiecka policja aresztowała młodocianych terrorystów. Chcieli atakować chrześcijan

REKLAMA

Przestępcy namówili do zainwestowania w firmę JuicyFields ok. 180 tys. osób. Pozyskane od nich kapitały miały, według obietnic, zostać wykorzystane na uprawę leczniczej marihuany i przynosić rocznie od 70 do 168 proc. zysku.

Kryptowaluty i wiele nieruchomości

NCA, uczestnicząca w dochodzeniu brytyjska agencja zajmująca się walką z przestępczością zorganizowaną, określiła metodę działania oszustów jako "osławiony i skomplikowany schemat Ponziego". Włoski imigrant Charles Ponzi jako pierwszy wsławił się w USA oszustwem polegającym na obiecywaniu inwestorom bardzo wysokich zysków. Rzetelnie wypłacał środki najwcześniejszym inwestorom z pieniędzy pochodzących z wpłat nowo pozyskanych ofiar.

Hakerzy zaatakowali w Holandii producenta półprzewodników. Żądają okupu

Policja przejęła rachunki bankowe i kryptowalutowe gangu, na których znajdowało się około 200 tys. euro, zajęła także nieruchomości o wartości 2,6 mld euro. 

REKLAMA

iar/pap/as

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej