Zmiana płci bez operacji. Media mówią o przełomie w czeskim prawie

2024-05-07, 12:21

Zmiana płci bez operacji. Media mówią o przełomie w czeskim prawie
Czeski Sąd Konstytucyjny zakwestionował przepisy wymuszające operację do stwierdzenia zmiany płci. Foto: Ink Drop/ Shutterstock

W Czechach operacja nie będzie warunkiem formalnej zmiany płci. Sporne przepisy, wymagające ingerencji chirurgicznej, unieważnił tamtejszy Sąd Konstytucyjny. Czeskie media nazywają decyzję sądu przełomową.

Sąd Konstytucyjny w Pradze zajmował się wnioskiem osoby, która urodziła się jako kobieta, ale identyfikuje się jako mężczyzna. Chce on dokonać formalnej zmiany płci bez poddawania się operacji, czego dotąd urzędy odmawiały.

Teraz jednak sędziowie uznali, że wymóg operacji korekty płci narusza ludzką godność i jest sprzeczny z podstawowym prawem osób transseksualnych do ochrony ich integralności cielesnej. Decyzja zacznie obowiązywać w połowie przyszłego roku.

Czeskie media nazywają decyzję sądu przełomową. Zauważają, że Republika Czeska była dotąd krytykowana przez organizacje międzynarodowe za swoją postawę wobec osób transseksualnych, które - by zmienić płeć - musiały się poddać operacji.

Zmiana płci w Europie. Kolejne kraje zmieniają przepisy

Decyzja czeskiego Sądu Konstytucyjnego wpisuje się w trend ułatwiania zmiany płci widoczny w prawodawstwie unijnych krajów. W połowie kwietnia swoje przepisy zliberalizowała Szwecja. Od 1 lipca taką procedurę będzie można tam przeprowadzić już po ukończeniu 16 lat za zgodą opiekuna i po konsultacji z lekarzem. Dotychczas, aby zmienić oznaczenie płci w rejestrze ludności i numerze personalnym, należało mieć ukończone 18 lat oraz zdiagnozowaną dysforię płci.

Czytaj także: 

Z kolei niemiecki parlament przyjął w kwietniu ustawę, za sprawą której od listopada płeć wystarczy zadeklarować w urzędzie. Równie prosto będzie można zmienić wtedy imię. Po wejściu w życie ustawy, urzędowa zmiana płci nie będzie pociągać za sobą kosztów, jednak od złożenia deklaracji do momentu, kiedy zgłoszona płeć będzie urzędowo obowiązująca, muszą minąć trzy miesiące. Kolejna zmiana będzie możliwa nie wcześniej niż po roku.


Posłuchaj

Niemiecki parlament przyjął ustawę, która ułatwia zmianę płci. Od listopada płeć wystarczy zadeklarować w urzędzie, równie prosto będzie można zmienić wtedy imię - relacja Adama Górczewskiego (IAR) 0:44
+
Dodaj do playlisty

Watykan przeciwko zmianie płci. Argument obrony godności ludzkiej

Operacje zmiany płci potępił na początku kwietnia Watykan. W podpisanej przez Franciszka deklaracji "Dignitas infinita" ("Nieskończona godność") Watykańska Dykasteria Nauki Wiary przekonuje, że m.in. zmiana płci to poważne pogwałcenie ludzkiej godności. 

Dokument poświęca wiele uwagi kwestiom bioetycznym. Piętnuje jako wymierzone przeciwko ludzkiemu życiu: zabójstwo, ludobójstwo, aborcję i eutanazję, ale również uporczywą terapię. Krytykuje dyskryminację mniejszości seksualnych i teorie gender, które zacierają i negują podstawową wśród istot żyjących różnicę płci, w tym między mężczyzną a kobietą.


Posłuchaj

Watykańska Dykasteria Nauki Wiara wskazała, że aborcja, eutanazja, surogacja, teoria gender i zmiana płci to poważne pogwałcenie ludzkiej godności. Watykański urząd stojący na straży doktryny wydał podpisaną przez papieża Franciszka deklarację - relacja Piotra Kowalczuka (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

IAR, PAP/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej