Uroczyste obchody rocznicy D-Day. 80 lat temu alianci wylądowali w Normandii
W Normandii na plaży Omaha Beach odbyły się główne międzynarodowe obchody 80. rocznicy D-Day. Lądowanie aliantów w tym regionie było największą operacją desantową w historii wojen i doprowadziło do upadku III Rzeszy. W uroczystościach uczestniczyli weterani i zachodni przywódcy.
2024-06-06, 21:35
Przed rozpoczęciem obchodów zaproszeni politycy przywitali się z kombatantami. Obecni byli między innymi przywódcy Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Polski i Ukrainy. Wołodymyr Zełenski został powitany owacją.
Uroczystość rozpoczęła się widowiskiem z utworami muzycznymi i wspomnieniami weteranów, w którym przypomniano historię D-Day i proces pojednania Europy. - Dziś wszyscy jesteśmy dziećmi lądowania w Normandii - powiedział podczas uroczystości prezydent Francji Emmanuel Macron.
Znaczące słowa prezydenta Francji
Kulminacją jego wystąpienia był moment, gdy padły słowa skierowane do Wołodymyra Zełenskiego. - W obliczu powrotu wojny na naszym kontynencie, gdy podważane jest wszystko, o co walczyli alianci, gdy niektórzy chcą siłą zmieniać granice, i zmieniać historię, bądźmy godni tych, którzy tutaj lądowali. Pana obecność, panie prezydencie Ukrainy, o tym przypomina - oświadczył Emmanuel Macron, a w tym samym momencie nad Omaha Beach przeleciały samoloty wojskowe, który pokryły niebo smugami w kolorach francuskiej flagi. - Dziękuję narodowi ukraińskiemu za jego odwagę i pragnienie wolności. Jesteśmy, nie osłabniemy - dodał francuski prezydent.
W piątek ostatni dzień obchodów 80. rocznicy D-Day oraz spotkania przywódców, którzy w nich uczestniczyli. W Paryżu Emmanuel Macron przyjmie Wołodymyra Zełenskiego w Pałacu Elizejskim.
REKLAMA
"Zrobiłem to dla ciebie"
W Normandii, gdzie 80 lat temu rozpoczęła się operacja wojsk aliantów o kryptonimie Overlord, domy udekorowane są flagami państw, których żołnierze brali udział w walkach. Oficjalnym uroczystościom towarzyszyło hasło "Zrobiłem to dla ciebie", symbolizujące ofiarę poległych. W okolicach "plaży Omaha" i innych rejonów, gdzie toczyły się zacięte walki, zgromadziły się grupy rekonstrukcyjne, prezentujące legendarny sprzęt i uzbrojenie używane przez aliantów podczas operacji, np. amerykańskie czołgi M4 Sherman czy Jeepy Willys.
Plaża "Omaha" i stojący na niej pomnik stanowiły centrum uroczystości oficjalnych, na które przybyli przywódcy kilkudziesięciu państw, w tym prezydent RP Andrzej Duda. Właśnie na tym odcinku wybrzeża, w miejscowości Saint-Laurent-sur-Mer, desant żołnierzy amerykańskich stoczył 6 czerwca 1944 roku najcięższe walki z oddziałami niemieckimi i poniósł największe straty.
Obchody rozpoczęły się od dwujęzycznej części artystycznej upamiętniającej poszczególnych żołnierzy i oficerów z różnych formacji armii amerykańskiej, brytyjskiej i kanadyjskiej, z poszczególnych jednostek biorących udział w D-Day. Przypominano sylwetki weteranów, spośród których część przybyła na obchody. Kombatanci armii amerykańskiej, brytyjskiej i kanadyjskiej zostali uhonorowani przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona orderami Legii Honorowej.
Operacja "Overlord"
Dzień lądowania w Normandii, znany też jako "najdłuższy dzień" lub "D-day" zapoczątkował militarną operację "Overlord" - trzymiesięczną bitwę w północno-zachodniej Francji. Tego dnia w walkach uczestniczyło ponad 150 tysięcy żołnierzy, głównie ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanady. Walczyli też polscy lotnicy i marynarze. Szacuje się, że w ciągu jednego dnia łącznie po obu stronach poległo ponad 10 tysięcy żołnierzy.
REKLAMA
Posłuchaj
IAR/PR24/ka
REKLAMA