Zgoda UE na nowy pakiet sankcji wobec Rosji. W ten sektor uderzą pierwszy raz

Jest wstępna zgoda unijnych ambasadorów na 14. pakiet sankcji wobec Rosji. Niemcy były ostatnim krajem, które zaakceptowały kompromis. Po sfinalizowaniu procedur i zatwierdzeniu przez ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich w poniedziałek, restrykcje zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym i oficjalnie wejdą w życie.

2024-06-20, 11:18

Zgoda UE na nowy pakiet sankcji wobec Rosji. W ten sektor uderzą pierwszy raz
Jest zgoda w UE na 14. pakiet sankcji wobec Rosji. Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Półtora miesiąca zajęło państwom 27-mki uzgodnienie pakietu. 6 maja Komisja Europejska przesłała stolicom projekt, o czym brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka informowała jako pierwsza.

Zadowolenie z zaakceptowania sankcji wyraziła przewodnicząca Komisji Europejskiej. "Ten mocny pakiet jeszcze bardziej pozbawi Rosję dostępu do kluczowych technologii i pozbawi ją dalszych dochodów z energii" - napisała na portalu X Ursula von der Leyen.

Jakie podmioty obejmą sankcje UE?

Szczegóły pakietu, który jawny zostanie dopiero z chwilą wejścia w życie, zna brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Po raz pierwszy Unia uderza w sektor gazowy. Nie ma embarga, ale jest zakaz przeładunku w europejskich portach rosyjskiego gazu skroplonego. Restrykcje obejmują też projekty LNG Arctic i Murmańsk. Ponadto Unia bierze na celownik część statków z tak zwanej floty cieni, która przewozi rosyjską ropę łamiąc wcześniejsze unijne sankcje.

REKLAMA

Jest również zakaz importu helu. Także zakaz działalności na terenie Unii firm transportowych, które w co najmniej jednej czwartej są własnością Rosjan. A partie polityczne, fundacje, czy organizacje pozarządowe i ośrodki badawcze nie mogą otrzymywać finansowania z Rosji.

Unia Europejska nakłada też sankcje na kilkadziesiąt firm spoza Unii za dostarczanie Rosji zachodnich komponentów i tym samym pomoc w obchodzeniu sankcji. Lista obejmuje między innymi firmy z Chin i Hong Kongu, Turcji oraz Kirgistanu.

Nowe sankcje również wobec Białorusi? Na razie nie ma decyzji

Komisja Europejska proponowała w maju jeszcze sankcje na Białoruś, to znaczy dostosowanie ich do tych, które zostały nałożone na Rosję, o czym informowała jako pierwsza brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Jednak w tej sprawie negocjacje nieco spowolniły. Zdecydowano więc, że sankcje na reżim w Mińsku zostaną wyłączone z 14. pakietu sankcji wobec Rosji i będą negocjowane jeszcze później.


Posłuchaj

Jest zgoda w UE na 14. pakiet sankcji wobec Rosji. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Brukselska korespondentka Polskiego Radia ustaliła też, że Węgry zgodziły się na nałożenie kolejnych sankcji wobec Rosji, bo otrzymały zapewnienie, że elektrownia jądrowa Paks, będzie wyłączona ze wszystkich restrykcji, na przykład na przykład tych dotyczących importu produktów, czy technologii z Rosji.

Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/łl/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej