Katalog kar za łamanie sankcji wobec Rosji. Na liście więzienie i potężne mandaty

2024-05-19, 11:11

Katalog kar za łamanie sankcji wobec Rosji. Na liście więzienie i potężne mandaty
Unia Europejska przyjęła przepisy przewidujące kary za łamanie sankcji wobec Rosji. Foto: Catarina Belova/ Shutterstock

Ludzie i firmy wyłamujące się z sankcji wobec Rosji muszą od dziś liczyć się z konsekwencjami. W życie weszły przepisy ustalające między innymi wspólną definicję przestępstwa nieprzestrzegania restrykcji i odstraszające kary.

Impulsem do wprowadzenia nowego prawa były doświadczenia związane z restrykcjami wobec Rosji, bo nie wszystkie kraje jednakowo wdrażają nałożone sankcje.

Nowe regulacje wymieniają, jakie przestępstwa potraktowane będą jako naruszenie sankcji. To ignorowanie nakazów zamrożenia aktywów osób objętych sankcjami, łamanie zakazów podróżowania i embarga na broń, transferowanie pieniędzy, które powinny być zablokowane, lub podawanie fałszywych informacji, by je ukryć

Ułatwią one tropienie na przykład majątków należących do rosyjskich oligarchów objętych sankcjami, którzy ukrywają je wykorzystując różne systemy prawne w unijnych krajach i luki w przepisach.

Regulacje umożliwią też w przyszłości konfiskatę tych majątków.

Rok na wdrożenie przepisów

Za złamanie restrykcji grozi kara co najmniej pięciu lat więzienia we wszystkich unijnych krajach. W przypadku firm kara może wynieść nawet 5 procent światowego obrotu.

Państwa członkowskie będą miały rok na wdrożenie tych przepisów.

Posłuchaj

Dziś weszły w życie przepisy przewidujące kary za łamanie unijnych sankcji. Impulsem były doświadczenia związane z restrykcjami wobec Rosji, bo nie wszystkie kraje jednakowo wdrażają nałożone sankcje - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:48
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Poseł Polski 2050 Michał Kobosko gościem Polskiego Radia: 

IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej