Odwet Iranu już wkrótce? Padła stanowcza deklaracja ws. Izraela
Międzynarodowe służby przewidują eskalację między Iranem a Izraelem. Znaczące ataki Iranu mogą nastąpić już w tym tygodniu. To spodziewany odwet na Izraelu za zabójstwo politycznego przywódcy Hamasu Ismaila Hanije w Teheranie.
Przemysław Goławski
2024-08-13, 12:33
Możliwe ataki odwetowe Iranu były przedmiotem poniedziałkowych rozmów prezydenta USA Joe Bidena z przywódcami Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Włoch. Przywódcy państw wezwali Iran do "ustąpienia" i udzielili poparcia dla obrony Izraela przed prawdopodobną irańską agresją. Joe Biden przewodził rozmowie telefonicznej 5 państw. W tej sprawie wydano wspólny komunikat opublikowany przez Biały Dom.
"Wezwaliśmy Iran do ustąpienia z ciągłych gróźb ataku militarnego na Izrael i omówiliśmy poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa regionalnego, gdyby doszło do takiej sytuacji" - czytamy w oświadczeniu.
Spodziewany "znaczący zestaw ataków"
Jak powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, spodziewany jest "znaczący zestaw ataków" Iranu na Izrael, który może nastąpić w tym tygodniu. Dodał, że ocena USA jest zbieżna z tym, czego spodziewają się izraelskie służby. Przypomniał też, że w weekend Pentagon ogłosił wysłanie w region Bliskiego Wschodu dodatkowego okrętu podwodnego o napędzie jądrowy USS Georgiam oraz o przyspieszeniu wysłania w region drugiego lotniskowca, USS Lincoln.
- Dzielimy się naszymi ustaleniami, kiedy taki atak jest spodziewany. Przyglądamy się temu z bliska - powiedział reporterom John Kirby. Z tego powodu Amerykanie wysyłają grupę uderzeniową lotniskowców do tego regionu.
REKLAMA
Negocjacje i międzynarodowa reakcja
Choć Hamas zapowiedział, że nie wyśle swojej delegacji na negocjacje pokojowe, przedstawiciel Białego Domu oświadczył, że nadal planuje przybyć do Kairu na rozmowy i że "Hamas musi tam być".
- Pauza taktyczna izraelskiej armii. Ciężarówki z pomocą humanitarną wjadą do Strefy Gazy
- W izraelskim ostrzale zginął ważny dowódca Hezbollahu. W odwecie poleciały rakiety
Kirby pytany o ewentualny udział państw europejskich w odpieraniu irańskiego ataku na Izrael, Kirby przypomniał, że europejskie siły (Wielka Brytania i Francja) uczestniczyły w zestrzeliwaniu irańskich rakiet i dronów podczas ostatniego odwetu Iranu, lecz decyzja o tym, co zrobić tym razem, należy do samych państw.
Odpowiedź Iranu
Ministerstwo spraw zagranicznych Iranu odrzuciło we wtorek wezwanie liderów kilku państw europejskich do powściągliwej odpowiedzi w stosunku do Izraela. Apelom tym brak "logiki politycznej" oraz są one "sprzeczne z podstawami prawa międzynarodowego" - ocenił rzecznik resortu.
REKLAMA
Dziennik "Washington Post" zasugerował jednak w poniedziałek, powołując się na irackiego parlamentarzystę zbliżonego do proirańskich ugrupowań zbrojnych, że scenariusz ograniczonego odwetu nie jest nieprawdopodobny, ponieważ Teheran nie chce rozszerzenia wojny w regionie. Gazeta dodała, że w trakcie prywatnych spotkań przedstawiciele Iranu wzywali do ostrożności i "równowagi" między pokazem siły a ryzykiem rozpętania pełnowymiarowej wojny na Bliskim Wschodzie.
Emigracyjny i antyrządowy portal Iran International zasugerował, że w operacji odwetowej wezmą udział sprzymierzone z Iranem grupy zbrojne, przy czym te zlokalizowane w Iraku i Syrii mają planować zaatakowanie baz amerykańskich w tych krajach.
pg/iar/pap
REKLAMA
REKLAMA