Odzyskano ciało Alexa Dancyga. Izraelska armia potwierdza

Izraelska armia odzyskała ciała Alexa Dancyga i pięciu innych zakładników Hamasu. Jak poinformowano, ciała zakładników znaleziono w rejonie Chan Junus w Strefie Gazy w trakcie wspólnej operacji ze służbą bezpieczeństwa Szin Bet.

2024-08-20, 10:26

Odzyskano ciało Alexa Dancyga. Izraelska armia potwierdza
Alex Dancyg. Foto: konin.pl / strona miejska, domena publiczna

Alex Dancyg od października był przetrzymywany przez Hamas. Miał polskie i izraelskie obywatelstwo. 

Ciała zakładników odnaleziono podczas nocnej operacji Sił Obronnych Izraela w Chan Junus na południu Strefy Gazy. Oprócz 75-letniego Alexa Dancyga zakładnikami byli: Jagew Buchsztaw, Chaim Peri, Joram Metzger, Nadaw Popplewell i Avraham Munder.

Potwierdzenie doniesień

Rzecznik MSZ Paweł Wroński w lipcu potwierdził w rozmowie z Polskim Radiem śmierć historyka. Pierwsze doniesienia, że nie żyje, pochodziły z marca bieżącego roku.

Alex Dancyg urodził się w 1948 roku w Warszawie. Od 1957 roku mieszkał w kibucu Nir Oz w Izraelu. Ukończył studia historyczne. Był wieloletnim współpracownikiem Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem. Od 1990 roku prowadził kursy dla przewodników opiekujących się grupami Izraelczyków przyjeżdżających do Polski. 7 października zeszłego roku został uprowadzony przez palestyńskich terrorystów z organizacji Hamas w trakcie ich ataku na Izrael.

REKLAMA

Jak podała izraelska armia, akcję odzyskania ciał zakładników umożliwiły precyzyjne informacje wywiadowcze z ISA, jednostek wywiadowczych i Kwatery Głównej Dyrekcji Wywiadu IDF.

Informacja przekazana przez Hamas

W marcu o śmierci Alexa Dancyga jednostronnie informował Hamas. Doniesienia z informacją o śmierci podała izraelska organizacja społeczna Forum Rodzin Zakładników i Zaginionych.

Paweł Wroński mówił w lipcu, że informację o śmierci historyka potwierdziło także izraelskie MSZ i Siły Obrony Izraela na podstawie źródeł wywiadowczych i analizy zdjęć. Dodał, że okoliczności śmierci nie są znane, a ciało historyka pozostaje w Strefie Gazy. Złożył także kondolencje rodzinie zmarłego.

W komunikacie MSZ wyraziło smutek z powodu śmierci Alexa Dancyga. Nazywa go człowiekiem pokoju i przyjaźni, "który wniósł ogromny wkład w dialog polsko-żydowski". "Będziemy nadal domagać się bezwarunkowego uwolnienia wszystkich przetrzymywanych w Gazie" - dodano.

REKLAMA

Alex Dancyg aktywnie działał na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. Sam o sobie mówił: "Mam podwójną tożsamość i wielkie szczęście, ponieważ przez ostatnie lata mogę nauczać o Polakach w Izraelu, a w Polsce dzielić się swoją wiedzą o Żydach".

Zakładnicy nadal przetrzymywani

Izrael podejrzewa, że zakładnicy zostali zabici w Chan Junus na początku tego roku, chociaż przyczyny ich śmierci nie są znane. Siły Obronne Izraela poinformowały, że będą kontynuować dochodzenie w tej sprawie, uwzględniając także możliwość, że zakładnicy zostali zabici przez izraelski ostrzał.

Obecnie, według danych izraelskich, w Strefie Gazy nadal przebywa 105 z 251 zakładników, porwanych przez Hamas 7 października. Wliczono w to 34 osoby, których śmierć potwierdziło izraelskie wojsko.
Hamas uwolnił 105 cywilów podczas tygodniowego rozejmu pod koniec listopada ubiegłego roku. Wcześniej uwolniono cztery osoby, odzyskano też ciała 30 przetrzymywanych. Izraelskie wojsko uratowało siedmioro żywych zakładników.

Czytaj także:

pg/iar/IDF

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej