Pomoc dla Ukrainy głównym tematem rozmów. Dziś kolejny dzień nieformalnych obrad ministrów UE

Dozbrajanie Ukrainy jednym z głównych tematów nieformalnego spotkania ministrów obrony unijnych krajów w Brukseli. To kontynuacja rozmów z czwartku, kiedy o wsparciu wojskowym rozmawiali na nieformalnej naradzie ministrowie spraw zagranicznych.

Beata Płomecka

Beata Płomecka

2024-08-30, 07:52

Pomoc dla Ukrainy głównym tematem rozmów. Dziś kolejny dzień nieformalnych obrad ministrów UE
Ważne ustalenia podejmowane są podczas nieformalnych spotkań ministerialnych państw UE. Foto: Fabrizio Maffei/shutterstock

Ministrowie obrony państw UE mają też rozmawiać na temat dalszych losów unijnej misji, szkolącej ukraińskich żołnierzy. Padały wczoraj apele o przyspieszenie dostaw sprzętu wojskowego, a także o zniesienie zakazu użycia zachodniej broni dalekiego zasięgu przez Ukrainę do atakowania celów wojskowych w Rosji.

Broń w pełni wykorzystywana

- Broń dostarczana Ukrainie musi być w pełni wykorzystywana, w przeciwnym razie jest bezużyteczna - mówił wczoraj szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, który poparł apele Kijowa w tej sprawie.

Wiceszef MSZ Władysław Teofil Bartoszewski relacjonując dyskusję powiedział też o kolejnym postulacie Kijowa - "żeby rosyjskie rakiety i drony były zestrzeliwane przez sojuszników". Mówił o tym wczoraj szef ukraińskiego MSZ, nie wymieniając żadnego kraju z nazwy.

Co z misją szkoleniową?

Istotnym tematem rozmów ministrów obrony ma być kwestia tego, co dalej z unijną misją szkoleniową dla ukraińskich żołnierzy. Jej mandat wygasa za dwa miesiące. Szkolenia są prowadzone w unijnych krajach, ukończyło je już prawie 60 tysięcy Ukraińców, a dowództwo misji mieści się w Polsce.

REKLAMA


Posłuchaj

Nieformalne spotkanie ministrów obrony krajów UE - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

Jest propozycja, by misję wydłużyć i zwiększyć. Pojawił się też pomysł, by przenieść ją na Ukrainę, ale w tej sprawie nie ma jednomyślności. Jest sprzeciw kilku krajów, które nie chcą prowokować Rosji, i są obawy o bezpieczeństwo unijnych instruktorów.

Zobacz również:

pg/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej