Nie masz czasu na regularne ćwiczenia? Mamy dobrą wiadomość

Aby uchronić się przed ponad 200 chorobami wystarczy aktywność fizyczna. Co ważne, według najnowszych badań, nie musi być ona podejmowana codziennie. Wystarczy, że będzie regularna, np. w weekendy. 

2024-09-27, 14:02

Nie masz czasu na regularne ćwiczenia? Mamy dobrą wiadomość
Lekarze podkreślają, że ruch pomaga uchronić przed wieloma chorobami. Foto: Shutterstock/BGStock72

Już w XVI wieku Wojciech Oczko, nadworny lekarz królów Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy mawiał, że "ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy żaden lek nie zastąpi ruchu".

Dla poprawy ogólnego stanu zdrowia eksperci opracowali wytyczne dotyczące ćwiczeń i ruchu. Zalecają co najmniej 150 minut od umiarkowanej do intensywnej aktywności fizycznej w każdym tygodniu.

Co jednak jeśli nie mamy tyle wolnego czasu w związku z natłokiem obowiązków i zadaniami w pracy? Naukowcy postanowili sprawdzić, czy są różnice w korzyściach dla zdrowia, między tymi, którzy ćwiczą 20–30 minut przez większość dni w tygodniu, w porównaniu z osobami, które robią 5 lub 6 dni przerwy między dłuższą aktywnością fizyczną.

Okazało się, że dla naszego zdrowa wprost zbawienne może być też skoncentrowanie umiarkowanych lub intensywnych sesji treningowych w jednym lub dwóch dniach w tygodnia lub w weekend.

REKLAMA

Model "weekendowego wojownika"

- Wiadomo, że aktywność fizyczna wpływa na zmniejszenie ryzyka wielu chorób - powiedział dr Shaan Khurshid, współautor badania, którego wyniki opublikowano w piśmie "Circulation".

- Pokazujemy tutaj potencjalne korzyści z aktywności "weekendowego wojownika" w zakresie ryzyka nie tylko chorób układu krążenia, jak wykazaliśmy w przeszłości, ale także całego spektrum przyszłych chorób - od schorzeń takich jak przewlekła choroba nerek po zaburzenia nastroju i nie tylko - mówi członek wydziału Demoulas Center for Cardiac Arrhythmias w Massachusetts General Hospital.

Dr Khurshid, wspólnie ze współpracownikami, m.in. kardiolgiem dr. Patrickiem Ellinorem, współdyrektorem Corrigan Minehan Heart Center w Massachusetts General Hospital przeanalizowali informacje pochodzące od 89 573 osób. Wszyscy byli uczestnikami badania UK Biobank, a do mierzenia kondycji nosili akcelerometry nadgarstkowe rejestrujące ich całkowitą aktywność fizyczną i czas spędzony na ćwiczeniach o różnej intensywności w ciągu jednego tygodnia.

Poziomy aktywności

Wzory aktywności fizycznej uczestników zostały sklasyfikowane jako "weekendowi wojownicy", "ćwiczący regularnie" lub "nieaktywni". Następnie zespół szukał powiązań pomiędzy wzorcami aktywności fizycznej a występowaniem 678 schorzeń zaklasyfikowanych do 16 rodzajów chorób, w tym chorób psychicznych, układu pokarmowego, neurologicznych i innych kategorii.

REKLAMA

Jak wykazały analizy, zarówno weekendowe, jak i regularne wzorce aktywności fizycznej były powiązane ze znacznie niższym ryzykiem ponad 200 chorób, w porównaniu do braku aktywności.

Nawet dwukrotnie niższe ryzyko chorób

Związek z ruchem fizycznym był najsilniejszy w przypadku chorób kardiometabolicznych, takich jak nadciśnienie (odpowiednio o 23 proc. i 28 proc. niższe ryzyko w ciągu 6 lat w przypadku weekendowego wojownika i regularnych ćwiczeń) i cukrzyca (odpowiednio o 43 proc. i 46 proc. niższe ryzyko). Jednak powiązania obejmowały wszystkie analizowane kategorie chorób.

- Nasze ustalenia były spójne w przypadku wielu różnych definicji aktywności weekendowego wojownika, a także innych progów stosowanych do klasyfikowania osób jako aktywnych - powiedział Khurshid.

- Ponieważ wydaje się, że istnieją podobne korzyści dla weekendowego wojownika w porównaniu z regularną aktywnością, być może największe znaczenie ma całkowity wolumen aktywności, a nie jej wzorzec - ocenia Khurshid. Jego zdaniem pacjentów należy zachęcać do podejmowania aktywności fizycznej zgodnej z wytycznymi, przy zastosowaniu dowolnego wzorca, który byłby dla nich najlepszy.

REKLAMA

Czytaj także:

pg/pap

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej