Rusza misja na księżyc Jowisza. NASA sprawdzi, czy są tam warunki do życia

NASA wystrzeli dziś sondę Europa Clipper, która sprawdzi, czy na jednym z księżyców Jowisza, Europie, istnieją warunki, w których może istnieć tam życie. Transmisja na żywo rozpocznie się około godziny 17.

2024-10-14, 12:35

Rusza misja na księżyc Jowisza. NASA sprawdzi, czy są tam warunki do życia
Symulacja NASA, przedstawiająca sondę Europa Clipper, która dotrze do Europy - księżyca Jowisza - w 2030 r.Foto: Associated Press/East News

Sonda zostanie wyniesiona w poniedziałek z Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy'ego na Florydzie za pomocą rakiety nośnej SpaceXMisja NASA, której wartość szacuje się na pięć miliardów dolarów, ma sprawdzić, czy "pokryty lodem księżyc Jowisza może zawierać jakieś formy życia. Szacuje się, że jest tam dwukrotnie więcej wody niż na Ziemi. Pod lodem ma znajdować się płynny ocean.

Europa Clipper dotrze do Jowisza w 2030 r.

NASA na swojej stronie internetowej podkreśliła, że jest to pierwsza misja mająca na celu przeprowadzenie szczegółowych badań Europy.

"Istnieją naukowe dowody na to, że składniki życia mogą już teraz istnieć na Europie. Sonda przeleci odległość 2,9 miliarda kilometrów. Do Jowisza dotrze w kwietniu 2030 r." - czytamy w komunikacie.

Mroźny księżyc. W planach niemal 50 przelotów sondy

Curt Niebur, naukowiec z NASA, powiedział "Guardianowi", że "misja jest szansą na zbadanie świata, który nadawałby się do zamieszkania w dzisiejszych czasach".

REKLAMA

Sonda będzie krążyć wokół Jowisza. Ma wykonać 49 przelotów w pobliżu Europy.

Brytyjski dziennik nadmienił, że Europa Clipper została wyposażona w ogromne panele słoneczne, które są "potrzebne do wygenerowania wystarczającej mocy dla systemów elektrycznych sondy w tak dużej odległości od Słońca". A także w rozmaite urządzenia badawcze, m.in. "w kamery do mapowania powierzchni księżyca Jowisza, jak również w radar, który umożliwi zajrzenie pod jego grubą pokrywę lodową".

Czytaj także:

Transmisję ze startu rakiety SpaceX wraz z sondą Europa Clipper będzie można obserwować na żywo w mediach społecznościowych NASA. Rozpocznie się ona ok. godz. 17 czasu w Polsce.

REKLAMA

łl/polskieradio24.pl, "Guardian", NASA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej