Wydatki na bezpieczeństwo. PE naciska ws. wschodniej granicy
Parlament Europejski, przy okazji głosowania nad budżetem, ma opowiedzieć się za sfinansowaniem budowy infrastruktury na zewnętrznych granicach, w tym na wschodniej - wynika z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej.
Beata Płomecka
2024-10-23, 10:09
Będzie presja Parlamentu Europejskiego na sfinansowanie budowy infrastruktury na granicy wschodniej. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że porozumieli się w tej sprawie europosłowie z centroprawicy, centrolewicy i liberałów, którzy zagłosują dziś za unijnym budżetem na przyszły rok.
To, co nie udało się w poprzednich latach, tym razem ma być zrealizowane - Parlament Europejski, przy okazji głosowania nad budżetem, ma opowiedzieć się za sfinansowaniem budowy infrastruktury na zewnętrznych granicach, w tym na wschodniej.
Posłuchaj
A jednym z postulatów Polski jest dofinansowanie budowy Tarczy Wschód. Po ubiegłotygodniowym szczycie w Brukseli premier Donald Tusk dopytywany przez brukselską korespondentkę Polskiego Radia Beatę Płomecką powiedział, że polska strategia migracyjna będzie się wiązała z unijną pomocą.
"Kropla drąży skałę"
- Dotarło do wszystkich głów, że tam nie ma żartów, że jest w interesie całej Europy, by Polska mogła robić wszystko, co potrzebne, by ta granica była skutecznie chroniona - powiedział szef polskiego rządu.
REKLAMA
Dzisiejszy głos Parlamentu Europejski jest polityczną presją, na zasadzie kropla drąży skałę, bo ostatecznie to Komisja wspólnie z unijnymi krajami decyduje o wydatkach na kolejny rok.
Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka sprawdziła nastroje w Komisji. Z jej ustaleń wynika, że na razie nie ma woli do sfinansowania umocnień na granicy wschodniej i że to powinno być zapisane w kolejnym, wieloletnim budżecie Unii, po 2027 roku.
IAR/Beata Płomecka/paw/wmkor
REKLAMA
REKLAMA