Iran dokonał egzekucji na Niemcu. Olaf Scholz jest wściekły. "To skandal"
Iran wykonał wyrok śmierci na 69-letnim niemieckim politologu Jamszidzie Szarmahdzie. Do sprawy odniósł się już kanclerz Olaf Scholz. Działania Iranu określił jako "skandal".
2024-10-29, 13:41
Do egzekucji doszło w poniedziałek, o czym opinia publiczna dowiedziała się z irańskich mediów. Niemiecki politolog przebywał w więzieniu od 2020 roku. Z kolei w lutym 2023 roku został skazany na śmierć.
Według Teheranu mężczyzna miał brać udział w zamachu bombowym w Szirazie w 2008 roku. Zginęło wówczas 14 osób, a 300 odniosło rany. Wyrok wykonano, mimo że mężczyzna utrzymywał wersję o swojej niewinności. Nie otrzymał jednak okazji, aby się bronić.
Warto w tym miejscu podkreślić, że Szarmahd mieszkając w Stanach Zjednoczonych, założył stronę internetową, która krytykowała zbrodnie irańskiego rządu.
Scholz komentuje
Kanclerz Niemiec nazwał sprawę "skandalem". Jak dodał, "Jamshid Sharmahd nie otrzymał nawet możliwości obrony przed zarzutami podczas procesu". W podobnym tonie wypowiadała się zresztą szefowa niemieckiego MSZ.
Według niej zabicie Sharmahda pokazuje "jak nieludzki reżim rządzi w Teheranie". Berlin miał wielokrotnie ostrzegać Iran o surowych konsekwencjach ewentualnej egzekucji Niemca.
Organizacje alarmują
Przewodniczący organizacji Iran Human Rights Mahmood Amiry-Moghaddam określił wykonanie "wyroku" jako "pozasądowe zabójstwo zakładnika". Jak dodał, mogło to mieć na celu zatuszowanie niepowodzeń reżimu.
- Został porwany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i bezprawnie przewieziony do Iranu, gdzie został skazany na śmierć bez sprawiedliwego procesu - relacjonował.
Iran Human Rights alarmuje, że tylko w tym roku Iran przeprowadził co najmniej 627 podobnych egzekucji. Stawia go to w światowej czołówce tej statystyki. Iran ustępuje pod tym względem jedynie Chinom.
- Iran wkroczył na wojenną ścieżkę. Armia dostanie ogromny zastrzyk pieniędzy
- Naloty Izraela w Iranie. Media: użyto ponad 100 samolotów
- Hezbollah wybrał nowego przywódcę. Jest w ruchu od początku
X/nexta/interia.pl/egz