Tak europejscy liderzy komentują zwycięstwo Trumpa. Wprost o wyzwaniach

Rządzący w Europie pogratulowali Donaldowi Trumpowi zwycięstwa w amerykańskich wyborach prezydenckich. Szefowie rządów Niemiec i krajów bałtyckich deklarują wolę współpracy z prezydentem elektem, choć wskazują na związane z tym wyzwania, w tym - konieczność posiadania silnej władzy i rozważenia większych wydatków na armię. Włosi z kolei upatrują w wygranej republikanina szans na wzrost znaczenia swojego kraju w świecie. 

2024-11-07, 12:41

Tak europejscy liderzy komentują zwycięstwo Trumpa. Wprost o wyzwaniach
Przywódcy Niemiec, Włoch i krajów bałtyckich pogratulowali Donaldowi Trumpow zwycięstwa w wyborach prezydenckich. Foto: PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

W ocenie kanclerza Niemiec, wobec zmiany za Atlantykiem potrzebny jest w Niemczech silny rząd. Olaf Scholz zapewnił na konferencji prasowej, że Niemcy i Stany Zjednoczone pozostaną partnerami.

Szefowa dyplomacji Annalena Baerbock - jest podobnego zdania. Dodała jedynie zastrzeżenie, że "jak w każdym dobrym partnerstwie, tam, gdzie są polityczne różnice, ważna jest szczera i intensywna komunikacja".

Dymisja rządu po wyborach w USA

W reakcji na wynik amerykańskich wyborów, kanclerz Olaf Scholz wyrzucił z rządu liberałów, argumentując, że w nowej sytuacji potrzebna jest silna władza, a nie skonfliktowany rząd.

Posłuchaj

Niemieccy politycy pogratulowali Donaldowi Trumpowi zwycięstwa w amerykańskich wyborach prezydenckich, a potem ogłosili koniec koalicji rządowej. Gabinet Olafa Scholza i opozycja twierdzą, że wobec zmiany za Atlantykiem potrzebne jest w Niemczech silne działanie - relacja Adama Górczewskiego (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

 - W USA wygrał właśnie wyraźnie Donald Trump, czego mu dziś pogratulowałem. Dla mnie, niemieckiego kanclerza, jest oczywiste, że będę wzorcowo pracował z przyszłym amerykańskim prezydentem. Szczególnie w niepewnych czasach ważne są stosunki transatlantyckie. Jedno jest jasne: musimy trzymać się razem w Europie bardziej niż kiedykolwiek. Razem nadal inwestujemy w nasze bezpieczeństwo i siłę - dodał Olaf Scholz. 

REKLAMA

Wyzwania przed bałtami

Zwycięstwa Donaldowi Trumpowi pogratulowali także przywódcy krajów bałtyckich. O dobrych kontaktach z Ameryką mówił prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs. - Dobrze współpracowało nam się cztery lata temu zarówno z administracją Donalda Trumpa, jak i z administracją Joe Bidena - zaznaczył.

W ocenie władz w Wilnie, Rydze czy Tallinnie wraz ze zmianami w Białym Domu prawdopodobnie wzrośnie presja na przeznaczanie jeszcze większych środków na bezpieczeństwo. - Musimy inwestować w obronność i pod tym względem trzeba podejść do tej kwestii poważnie. Oczywiście Estonia radzi sobie pod tym względem bardzo dobrze - komentował dla estońskiego nadawcy publicznego przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych parlamentu w Tallinnie Marko Mihkelson.

Czytaj także: 

Z kolei były szef litewskiej dyplomacji Linas Linkevicius powiedział agencji prasowej ELTA, że sukces Donalda Trumpa jest wyzwaniem i kolejną okazją do zastanowienia się, czy władze na Litwie zwracają wystarczająco dużo uwagi na swoje możliwości gospodarcze i wojskowe.

Przyszła polityka zagraniczna Donalda Trumpa rodzi obecnie więcej pytań niż odpowiedzi - zwracają uwagę Estończycy.

REKLAMA

Włosi chcą znaczyć więcej

Włoskie media sugerują z kolei, że zwycięstwo Donalda Trumpa w amerykańskich wyborach prezydenckich może wzmocnić pozycję międzynarodową Włoch i premier Giorgii Meloni. Wskazują na bliskie stosunki łączące włoską premier z głównym sponsorem prezydenta elekta Elonem Muskiem.

Włoskie media, w tym czołowy dziennik "Corriere della Sera" i wielu komentatorów politycznych, wskazują, że Donalda Trumpa i Giorgię Meloni łączą poglądy konserwatywne, co czyni z Włoch naturalny pomost między nową amerykańską administracją a Unią Europejską.

Główny doradca premier Meloni do spraw zagranicznych Giovanbattista Fazzolari powiedział, że "w obliczu porażki wizji Unii Europejskiej forsowanej przez Niemcy i Francję, jest to wysoce prawdopodobne".

Posłuchaj

Włoskie media sugerują, że zwycięstwo Donalda Trumpa w amerykańskich wyborach prezydenckich może wzmocnić pozycję międzynarodową Włoch i premier Giorgii Meloni - relacja Piotra Kowalczuka (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

Najbogatszy sojusznik

W środę premier Meloni poinformowała, że odbyła rozmowę telefoniczną z Elonem Muskiem. Komentatorzy przypominają o ich serdecznym wrześniowym spotkaniu w Nowym Jorku. Wskazują, że główny sponsor Donalda Trumpa może być cennym sojusznikiem Giorgii Meloni w Waszyngtonie.

REKLAMA

PAP, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej