Najpopularniejsze hasła w Wikipedii. Wiemy, czego szukali internauci w 2024 roku
Wybory prezydenckie w USA cieszyły się ogromnym zainteresowaniem użytkowników Wikipedii. Nazwisko Kamali Harris znalazło się wśród najczęściej wyszukiwanych haseł. W czołówce była również "Lista osób zmarłych" czy "historia indyjskiej ligi krykieta".
2024-12-09, 19:30
Tegoroczne hasła wyszukiwane przez internautów zostały zdominowane tematycznie przez amerykańską politykę. Ma to oczywiście związek z listopadowymi wyborami prezydenckimi. W czołówce znalazły się nazwiska Kamali Harris, Donalda Trumpa, J.D. Vance'a, Elona Muska, Joe Bidena czy Roberta Kennedy'ego Jr, oraz same wybory prezydenckie.
W czołówce znalazły się również inne hasła, niezwiązane z polityką. Chodzi m.in. o portret braci Lyle’a i Erika Menendez, skazanych w 1989 roku na dożywocie za zabójstwo swoich rodziców. W październiku na Netflixie pojawił się film dokumentalny ukazujący tę historię.
Nie tylko USA
Amerykańskie wybory nie były jedynymi, które budziły duże zainteresowanie internautów. Szukali oni również informacji dotyczących wyborów parlamentarnych w Indiach, które trwały od kwietnia do czerwca.
To zresztą niejedyny artykuł dotyczący Indii, który znalazł się w czołówce. Historia tamtejszej ligi krykieta była najczęściej czytanym artykułem dotyczącym sportu. W tej kategorii bardzo popularne były również tegoroczne Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, oraz Cristiano Ronaldo.
REKLAMA
Miliardy godzin
Z opublikowanych danych wynika, że użytkownicy spędzili ok. 2,4 mld godzin, czyli prawie 275 tys. lat, czytając anglojęzyczne strony Wikipedii w 2024 r. W tym czasie autorzy haseł dodali prawie 3,5 mld bajtów informacji wykonując ponad 31 mln edycji.
W sumie nad hasłami pracowało ponad 260 tys. redaktorów z całego świata. Wprowadzili oni 82 mln zmian w ponad 300 różnych wersjach językowych Wikipedii.
- Czy Chat GPT jest problemem dla twórców Wikipedii?
- Wikipedia Polska będzie bić Rekord Guinnessa w najdłuższym edytonie
- Zdjęcie Polaka wygrało w konkursie Wiki Science Competition
PAP/egz
REKLAMA