"Zdumiewające zjawisko". Badacze "uzdrowili" rakowe komórki

Koreańscy naukowcy "uzdrowili" komórki raka jelita grubego. Udało się to zrobić dzięki manipulacji genetycznej. Badacze znaleźli sposób na pobudzenie różnicowania nowotworowych komórek w stronę komórek jelita i stłumienie procesów uzłośliwiających.

2025-01-05, 11:40

"Zdumiewające zjawisko". Badacze "uzdrowili" rakowe komórki
Naukowcom udało się zamienić komórki nowotworowe z powrotem w normalne. Foto: Tonhom1009/shutterstock

Obecnie większość sposobów leczenia nowotworów polega na zniszczeniu nieprawidłowych komórek w organizmie pacjenta. Mimo dużych postępów w tej dziedzinie wciąż są z nią związane dotkliwe skutki uboczne. Obumierają nie tylko rakowe, ale też zdrowe komórki oraz tkanki. Są to jednak szkody, które uznaje się za usprawiedliwione - agresywne leczenie daje szanse na przeżycie chorego.

Teraz naukowcy z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) opracowali całkiem odmienne podejście do leczenia nowotworów - informuje "Advanced Science". Specjalistom udało się opracować sposób, by włączyć kilka "genetycznych przełączników", dzięki którym jelita powróciły do swojego normalnego, zdrowego stanu.

"Zdumiewające" odwrócenie. Z komórek rakowych w zdrowe

Pomógł w tym cyfrowy model sieci genów normalnego rozwoju komórek. Korzystając z niego, badacze natrafili na kilka cząsteczek, "głównych regulatorów", biorących udział w procesie różnicowania komórek wyściełających ściany jelit.

Stłumienie działania regulatorów znanych jako MYB, HDAC2 i FOXA2 w komórkach raka jelita grubego sprawiło, że powróciły one do stanu podobnego do normalnego. Zlikwidowano zagrożenie nowotworem, a jednocześnie uniknięto zniszczenia jakichkolwiek komórek. Testy przeprowadzono najpierw na cyfrowym modelu, później za pomocą eksperymentów molekularnych, a w końcu na myszach. 

REKLAMA

Profesor KAIST Kwang-Hyun Cho, nie kryje, że "fakt, iż komórki nowotworowe mogą zostać przekształcone z powrotem w normalne komórki, jest zdumiewającym zjawiskiem". Kierujący badaniami naukowiec uważa, że dowodzą one, że można systematycznie wywołać takie "odwrócenie".

Ten sposób odmieni leczenie raka?

Oprócz badań nad komórkami nowotworowymi jelita grubego, naukowcy wykorzystali również swój program do modelowania cyfrowego, aby odkryć cztery główne regulatory działające w regionie hipokampa mózgu myszy. To odkrycie z kolei ma szansę być wykorzystanym do badania i potencjalnego odwrócenia rozprzestrzeniania się raka mózgu, podczas gdy narzędzie do modelowania cyfrowego może stać się sposobem na walkę z innymi nowotworami w całym ciele.

Czytaj także:

- Te badania wprowadzają nową koncepcję odwracalnej terapii nowotworowej poprzez przekształcenie komórek nowotworowych w normalne komórki. Pozwalają opracować również podstawową technologię identyfikacji celów dla odwrócenia nowotworu poprzez systematyczną analizę trajektorii różnicowania normalnych komórek - oświadczył profesor Cho.

REKLAMA

Źródła: PAP/ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej