Francja nadal sprowadza rosyjski gaz na potęgę. Ogromny wzrost importu

Francja to główny odbiorca rosyjskiego gazu skroplonego (LNG). Według informacji Agence France-Presse francuski import LNG z Rosji wzrósł w latach 2023-24 o 81 proc.

Andrzej Mandel

Andrzej Mandel

2025-02-18, 09:56

Francja nadal sprowadza rosyjski gaz na potęgę. Ogromny wzrost importu
Francja jest głównym importerem rosyjskiego LNG w Europie. Foto: Shutterstock/Aerial-motion

Francja głównym odbiorcą rosyjskiego LNG w Europie

Import rosyjskiego surowca do Francji w latach 2023-2024 kosztował 2,68 mld euro.

Jak wyjaśniała AFP analityczka IEEFA (Institute for Energy Economics and Financial Analysis) Ana Maria Jaller-Makarewicz, Francja ma rozbudowaną infrastrukturę portową, która pozwala na przyjmowanie gazu ziemnego w ciekłej postaci i jego regazyfikację. Umożliwia ona jego dalszy transport gazociągami.  

Reeksport do Niemiec?

"Nie jest jasne, gdzie dokładnie trafia LNG, ale możliwe jest, że eksportuje się go do Niemiec", które do 2022 roku nie posiadały żadnego terminalu portowego do przyjmowania gazu LNG - przekazała Jaller-Makarewicz. Dodała, że Niemcy importują dwa razy mniej tego surowca niż Francuzi.

Niemcy były dużym importerem gazu ziemnego z Rosji przed wybuchem wojny w Ukrainie.

REKLAMA

W ubiegłym roku terminal w Dunkierce przyjął 27 proc. importu LNG z Rosji. AFP zwróciła uwagę, że 85 proc. importu tego surowca do Europy przechodzi przez porty we Francji, Hiszpanii i Belgii.

W związku z rosyjską agresją na Ukrainę kraje Unii Europejskiej przestawiły się na sprowadzanie LNG, aby uniezależnić się od importu gazu rurociągami bezpośrednio z Rosji. Mimo to duża część importu tego surowca nadal pochodzi z Rosji, co sprawia, że wyznaczoną przez Komisję Europejską cel odejścia od rosyjskiego gazu do 2027 roku staje się coraz trudniej osiągalny - zauważyła AFP.

Agencja zaznaczyła zarazem, że przemysł przygotowuje się na zwiększenie importu LNG, a w wielu krajach UE, m.in. w Niemczech, buduje się nowe terminale do odbioru tego surowca. Skroplony gaz można sprowadzać z krajów Zatoki Perskiej albo z USA. Stany Zjednoczone są dużym eksporterem tego surowca. 

Czytaj także: 

Źródło: PAP/AM/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej