Pięć najważniejszych wydarzeń w nocy. To dobrze wiedzieć w sobotę rano

Oto 5 najważniejszych faktów, które warto znać o poranku. Sprawdziliśmy, co wydarzyło się w nocy z piątku na sobotę.

2025-02-22, 06:49

Pięć najważniejszych wydarzeń w nocy. To dobrze wiedzieć w sobotę rano
W nocy czasu polskiego doszło do strzelaniny w Louisville w Kentucky. Nie żyją trzy osoby. Foto: Timothy D. Easley/Associated Press/East News

Tragiczna strzelanina w Kentucky. Sprawca strzelał na parkingu przed rządowym budynkiem

Trzy osoby zginęły w piątek w strzelaninie przed siedzibą sekcji wydawania praw jazdy w Wydziale Komunikacji w Louisville, w stanie Kentucky. Kiedy funkcjonariusze przybyli na miejsce, na parkingu znaleźli zabitego mężczyznę. Dwie kobiety z ranami postrzałowymi przewieziono do pobliskiego szpitala. Zmarły jednak w wyniku odniesionych obrażeń. Sprawcy najprawdopodobniej odjechali nieznanym pojazdem. Śledczy sprawdzają nagrania z monitoringu. 

Czystki w Pentagonie. Najwyższy rangą dowódca USA zdymisjonowany

Ruszyły czystki w amerykańskiej armii. Donald Trump zdymisjonował najwyższego rangą wojskowego - przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, czterogwiazdkowego generała i pilota myśliwców, Charlesa Browna. Zastąpi go emerytowany trzygwiazdkowy generał Sił Powietrznych Dan Caine. Sekretarz obrony Pete Hegseth ogłosił zaś zwolnienie dwóch kolejnych wyższych oficerów: Szefa Operacji Marynarki Wojennej admirał Lisy Franchetti i wiceszefa Sztabu Sił Powietrznych generała Jima Slife'a.

Dyplomaci nie chcą zdjęcia z Ławrowem

Część zachodnich dyplomatów obecnych na szczycie G20 w Johannesburgu nie ustawiła się do tradycyjnego wspólnego zdjęcia ze względu na obecność rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa. Organizatorzy szczytu oficjalnie przekonują, że zdjęcia nie wykonano z powodów logistycznych i czasowych, nie politycznych. Portal południowoafrykańskiego tygodnika "Mail and Guardian" napisał jednak, że urzędnicy obsługujący szczyt nie byli świadomi tej decyzji, co doprowadziło do sporego zamieszania. Tygodnik, powołując się na swoje źródła, napisał też, że to państwa członkowskie Unii Europejskiej celowo unikały sesji zdjęciowej, aby zdystansować się od Rosjanina.

Nowy Jork pozywa rząd. Poszło o pieniądze na pomoc migrantom

Nowy Jork złożył w piątek, do sądu federalnego na Manhattanie, pozew przeciwko administracji Donalda Trumpa po tym, jak Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA) cofnęła przyznaną wcześniej dotację w wysokości 80,5 mln dolarów, argumentując to złą polityką imigracyjną miasta. Decyzja ta jest związana z programem finansowanym przez Kongres i administrowanym przez FEMA, który nie zyskał aprobaty Białego Domu.

REKLAMA

Chodzi o zatwierdzony w 2019 roku program ds. schronienia i usług (SSP). Umożliwia on FEMA przekazywanie dotacji organizacjom non-profit oraz władzom lokalnym, które zapewniają pomoc imigrantom wpuszczonym do USA przez rząd federalny. Środki te są przeznaczone na żywność, transport, podstawową opiekę medyczną oraz schronienie dla nowo przybyłych. Waszyngtoński portal "The Hill" wskazuje jednak, że program SSP spotyka się z rosnącą krytyką. Skupiła się ona głównie na sposobie, w jaki Nowy Jork zapewnia zakwaterowanie migrantom – między innymi w hotelu Roosevelt.

Czarny piątek na Wall Street. Najważniejsze indeksy na czerwono 

Piątek był najgorszym dniem w tym roku na amerykańskiej giełdzie. Sesja przyniosła kontynuację spadków z poprzedniego dnia, ale skala przeceny wyraźnie nabrała tempa. Pretekstu do wyprzedaży dostarczyły najnowsze dane PMI i Uniwersytetu Michigan, które wskazują na pogorszenie nastrojów w amerykańskiej gospodarce. Inwestorzy wskazywali na kilka przyczyn wyprzedaży na rynku, w tym spadek o 6,5 proc. dla giganta handlu detalicznego, sieci sklepów Walmart po słabszych niż oczekiwano prognozach zysków. Także niepewność związana z globalną polityką nie przestaje niepokoić inwestorów.

Czytaj także: 

Źródła: Polskie Radio/PAP/mbl

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej