W Czarnobylu otworzą osłonę. Jej czastka tli się po ataku Rosji

Osiem dni po ataku Rosji na elektrownię w Czarnobylu ciągle tlą się cząstki osłony, tzw. arki. Konieczne będzie otwarcie konstrukcji. Do akcji znów wchodzą alpiniści. Jednocześnie służby podkreślają, że promieniowanie w tym obszarze jest w normie.

2025-02-22, 18:45

W Czarnobylu otworzą osłonę. Jej czastka tli się po ataku Rosji
Do akcji gaśniczej w Czarnobylu dołączyli alpiniści. Foto: X, Facebook

Sytuacja w okolicy czarnobylskiej jest pod kontrolą - podkreśla jednocześnie Państwowa Służba Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy

W nocy z 13 na 14 lutego doszło do uderzenia rosyjskiego drona w osłonę zniszczonego bloku nr 4 elektrowni w Czarnobylu. Prezydent Ukrainy nazwał tę atak "pozdrowieniem od Putina", gdyż według ukraińskich ekspertów dokonano go celowo. Bezzałogowiec leciał na niskiej wysokości, poza zasięgiem radarów – uderzył w tzw. arkę na wysokości 85-87 m. Dron miał głowicę burzącą.

Osłona będzie otwierana

Akcja gaśnicza nie jest zakończona. - Od 22 lutego ratownicy-alpiniści Państwowej Służby Ratowniczej prowadzą prace mające na celu częściowe otwarcie konstrukcji schronu i wyeliminowanie jednego tlącego się fragmentu po północnej stronie łuku - podała Państwowa Służba Sytuacji Nadzwyczajnych.

Zapewniła, że monitoring sytuacji jest prowadzony stale przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych z kamerami termowizyjnymi i przenośnych kamer termowizyjnych.

REKLAMA

O otwarciu osłon informuje także Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia. - Trwają prace mające na celu zlokalizowanie i wyeliminowanie źródła tlącego się pożaru po północnej stronie New Safe Containemnt (NSC, osłona składającą się z łuku arki i sarkofagu, red.). Ma miejsce częściowe odsłanianie struktur. Monitoring lotniczy całego obwodu NSC prowadzony jest przy użyciu drona wyposażonego w kamerę termowizyjną. W celu ugaszenia tlącego się pożaru, wzdłuż obudowy łukowego sklepienia NSC ułożono sześć stanowisk roboczych- wskazano.

Jakie jest promieniowanie w Czarnobylu?

Ukraińska służba podkreśla,  że poziom promieniowania mieści się w normie.  Centralne Obserwatorium Geofizyczne im. Borysa Sreznewskiego podało, że 22 lutego w Czarnobylu promieniowanie wynosiło 20 mikrorentgengów na godzinę, co mieści się w normie.

REKLAMA

***

Czytaj także: 

Źródła: Ukraińskie agencje rządowe/agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej