Ucieczka z obwodu kurskiego. Ukraina gubi się w komunikatach
Ukraińskie wojska wycofały się z powiatowej miejscowości Sudża w obwodzie kurskim. Informacja została potwierdzona przez Ukraińskie Siły Zbrojne - podała agencja Interfax-Ukraina.
2025-03-15, 11:38
Sudża stracona? Wciąż brak oficjalnego potwierdzenia
Agencja powoływała się przy tym na mapy otrzymane od Sztabu Generalnego w Kijowie.
"Siły obrony Ukrainy opuściły miasto rejonowe (powiatowe) Sudża w obwodzie kurskim i odeszły w pobliże granicy rosyjsko-ukraińskiej" - podała.
Oficer prasowy Sztabu Generalnego nie potwierdził tych informacji. - Na razie nie posiadam takich informacji ani pełnomocnictw - stwierdził. Potwierdzenie według Interfax-Ukraina miało jednak nadejść od Ukraińskich Sił Zbrojnych.
Sam Sztab Generalny zapewnił, że walki w obwodzie kurskim trwają. W komunikacie przekazano informacje na temat intensywnych rosyjskich nalotów. "W ciągu ostatnich 24 godzin na kierunku kurskim doszło do 20 starć bojowych. Przeciwnik przeprowadził 19 nalotów, zrzucił 28 bomb kierowanych i dokonał 232 ostrzałów artyleryjskich, w tym trzech z systemów wyrzutni rakietowych" - poinformowano.
REKLAMA
Operacja spełniła cel
Z kolei prezydent Wołodymyr Zełenski jeszcze w piątek zapewniał, że operacja w obwodzie kurskim spełnia swój cel. Miała ona odciągnąć rosyjskie siły od trudnych fragmentów frontu. Przyznał jednak, że sytuacja na tym odcinku nie jest łatwa.
Sztab Generalny zdementował doniesienia o okrążeniu wojsk ukraińskich przez siły Kremla. Jak podano, część jednostek została wycofana na lepsze pozycje obronne i nie występuje zagrożenie okrążeniem.
Co innego mówił jednak amerykański prezydent Donald Trump. Choć nie podał żadnych szczegółów, to stwierdził, że "tysiące ukraińskich żołnierzy" zostało otoczonych w obwodzie kurskim. To samo zresztą powiedział w czwartek Władimir Putin.
Operacja Ukrainy w obwodzie kurskim rozpoczęła się 6 sierpnia. Decyzję o wkroczeniu na terytorium Rosji argumentowano chęcią odciągnięcia oddziałów agresora od okupowanego Donbasu.
REKLAMA
- Wojna w Ukrainie. Co mogłoby zastąpić Starlinki? Oto europejskie opcje
- Trump po rozmowach z Putinem. "Napływają całkiem dobre wieści"
- Trump "gorąco prosił" o to Putina. Ocenił rozmowy z Kremlem
Źródło: PAP/egz
REKLAMA