Kim jest kard. Pietro Parolin? "Bezpieczny wybór" umiarkowanego biurokraty

Pietro Parolin, główny twórca watykańskiej dyplomacji, to jeden z trzech kardynałów z samego szczytu listy faworytów przyszłego konklawe. Będzie popierany przez zwolenników zachowania kursu wyznaczonego przez papieża Franciszka.

Michał Czyżewski

Michał Czyżewski

2025-04-22, 13:03

Kim jest kard. Pietro Parolin? "Bezpieczny wybór" umiarkowanego biurokraty
Pietro Parolin w kwietniu 2024 roku. Foto: PAP/Andrzej Jackowski

Dyplomata papieży

Pietro Parolin urodził się 17 stycznia 1955 roku w Schiavon na północy Włoch. Niedługo po święceniach (1980) rozpoczął przygotowania do kościelnej służby dyplomatycznej, by poświęcić się jej na resztę życia. Był odpowiedzialny za relacje Stolicy Apostolskiej m.in. z Meksykiem, Nigerią, Hiszpanią, Andorą i San Marino. Przez lata pełnił tę służbę w strukturach Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Obronił także doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.

W 2009 roku Benedykt XVI mianował go biskupem i jednocześnie nuncjuszem apostolskim w Wenezueli, a papież Franciszek w 2013 roku powołał go na sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Stanowisko to uważane jest przez niektórych za drugą po Ojcu Świętym najważniejszą funkcję w Rzymie.

Najgłośniejszym sukcesem Pietra Parolina było podpisanie przez Watykan i Chiny umowy dotyczącej nominacji biskupów w Państwie Środka. Dał się też poznać jako sprawny negocjator z rządami Bliskiego Wschodu. W 2014 roku uzyskał godność kardynała.

Kilkukrotnie gościł w Polsce. W 2014 roku odwiedził miejsca związane z Janem Pawłem II i odprawił mszę w ramach obchodów 25-lecia wyborów z czerwca 1989 roku. W 2016 roku był papieskim legatem na obchodach 1050-lecia chrztu Polski w Gnieźnie i Poznaniu.

REKLAMA

https://polskieradio24.pl/artykul/3489782,papiez-z-afryki-lub-bliskiego-wschodu-kosciol-pierwszych-wiekow-znal-takie-przypadki

Przyszły papież?

Parolin postrzegany jest jako kandydat o umiarkowanych poglądach teologicznych, a więc ktoś, kto zapewni Kościołowi stabilność, a zarazem zachowa niektóre reformy papieża Franciszka. Zmysł dyplomaty pozwoli mu także z dużą swobodą lawirować między stronnictwami tzw. centrystów, popierających Franciszkową ideę ubogiego Kościoła, a konserwatystów, z reguły niechętnych pomysłom zmarłego Ojca Świętego.

Na jego korzyść przemawia także duże doświadczenie w watykańskiej administracji i biurokracji, a także głębokie zakorzenienie w prawie kanonicznym. Może być więc przez kardynałów uważany za "bezpieczny wybór" i gwarancję zachowania ciągłości dotychczasowej polityki. Nie bez znaczenia jest wreszcie fakt, że Parolin jest rodowitym Włochem - zdaniem wielu osób nadszedł czas, by wreszcie ktoś pochodzący z Italii wstąpił na najwyższy kościelny urząd.

Kolejnym atutem jest wiek kandydata. 70-letni Pietro Parolin nie będzie raczej miał długiego pontyfikatu, jak np. Jan Paweł II, który wybrany został jako 58-latek i rządził aż 27 lat. Wydaje się, że kardynałowie życzą sobie, by papieże zmieniali się częściej.

REKLAMA

***

Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny 21 kwietnia 2025 roku o godzinie 7.35. O jego odejściu poinformowało biuro prasowe Watykanu.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej