Trump zanotował kolejny spadek poparcia. Jest oceniany coraz gorzej
Kolejny sondaż pokazuje spadek poparcia dla Donalda Trumpa. Według najnowszego badania, większości Amerykanów nie podobają się działania wymierzone w uniwersytety i instytuty badawcze, ignorowanie przez prezydenta decyzji sądów oraz osłabianie pozycji USA na świecie. Od początku drugiej kadencji, poparcie dla prezydenta spadło o 5 punktów procentowych.
2025-04-22, 17:50
Spadek poparcia dla Trumpa
W sondażu agencji Reutera i ośrodka Ipsos 42 proc. ankietowanych wyraziło zadowolenie z działań Donalda Trumpa jako prezydenta. To o jeden punkt procentowy mniej niż przed trzema tygodniami i o 5 punktów mniej niż na początku drugiej kadencji.
Głównym powodem niezadowolenia Amerykanów są próby ograniczenia uprawnienia sądów federalnych do blokowania jego decyzji. 83 proc. ankietowanych oceniło, że prezydent powinien stosować się do orzeczeń sądów federalnych, którym się sprzeciwia. Sądy krytykują i podważają legalność jego działań w kwestii deportacji Wenezuelczyków na podstawie nieużywanego prawa z XVIII wieku. Sądy federalne oskarżają również prezydenta o przekraczanie uprawnień prezydenckich i naruszanie konstytucyjnych kompetencji Kongresu w kontekście polityki celnej.
Osią sporu dotacje dla uczelni wyższych
57 proc. nie zgadza się natomiast na wstrzymywanie finansowania uniwersytetów, których działania nie podobają się prezydentowi. Uniwersytet Harvard pozwał administrację Trumpa za zamrożenie 3,2 miliarda dolarów funduszy federalnych, oskarżając rząd o próbę ingerencji w autonomię akademicką uczelni. Spór dotyczy zarzutów o niewystarczające działania uczelni w walce z antysemityzmem na kampusie. Sondaż Reuters/Ipsos wykazał również, że 66 proc. respondentów uważa, że prezydent nie powinien sprawować kontroli nad instytucjami kulturalnymi, takimi jak muzea narodowe i teatry.
America First czy America Alone?
Prawie 60 procent ankietowanych twierdzi, że Stany Zjednoczone tracą wpływy na arenie międzynarodowej. Według wielu ekspertów, obecna polityka zagraniczna Trumpa prowadzi do wykluczenia i osamotnienia w relacjach z sojusznikami europejskimi czy sąsiadami z Kanady i Meksyku. Brak jednoznacznego poparcia dla Ukrainy oraz chęć współpracy gospodarczej z Rosją wzbudza sprzeciw wielu dotychczasowych sojuszników USA.
REKLAMA
Deportacje imigrantów budzą kontrowersje
Amerykanie są podzieleni również w sprawie polityki imigracyjnej Trumpa - 45 proc. ją popiera, a 46 proc. jest przeciw. Zwolennicy postrzegają ją jako konieczność ochrony granic, walki z nielegalną imigracją i zabezpieczenia miejsc pracy dla obywateli USA. W ich oczach twarde podejście, jak budowa muru na granicy z Meksykiem, czy szybkie deportacje, to środki zapobiegające chaosowi i przestępczości. Przeciwnicy polityki migracyjnej zwracają natomiast uwagę na naruszanie praw człowieka i deportacje bez odpowiednich procesów.
Czytaj także:
- Trump broni szefa Pentagonu. "Prezydent mocno go popiera"
- Fala protestów przeciw Trumpowi w USA. "Ręce precz od demokracji"
- Trump grozi wycofaniem się z negocjacji. "Mam nadzieję, że Putin nie gra na czas"
Źródła: PolskieRadio24.pl/IAR/JL
REKLAMA