Potężna erupcja wulkanu na Hawajach. Zobacz fontanny lawy [WIDEO]

Wulkan Kīlauea na Hawajach ponownie zaprezentował swoją moc. We wtorek doszło do spektakularnej erupcji, podczas której lawa wyrzucana była setki metrów w górę.

2025-04-23, 13:38

Potężna erupcja wulkanu na Hawajach. Zobacz fontanny lawy [WIDEO]
Erupcja wulkanu Kīlauea z 22 kwietnia. Foto: X/@USGSVolcanoes

Erupcja wulkanu na Hawajach

Był to już 18 odcinek trwającej od 23 grudnia serii erupcji wulkanu Kīlauea, znajdującego się w Parku Narodowym Wulkanów Hawajskich. Spektakularny pokaz rozpoczął się we wtorek nad ranem (po południu czasu polskiego) i trwał 10 godzin oraz 8 minut - informuje lokalny portal kauainownews.com.

Lawa wystrzeliła na ok. 200 metrów w górę z otworu południowego, jak również - na ok. 50 metrów z otworu północnego. Z obu wypłynęły też obfite strumienie lawy, zmierzające w stronę dna krateru Halemaʻumaʻu.

Jak podaje portal, miejscowe służby ostrzegły mieszkańców i turystów, że za sprawą wiatru z południa gazy i pyły wulkaniczne spowiją park narodowy, a także okoliczne obszary, w tym jedną z wiosek. Zaapelowano o zostanie w domach bądź o opuszczenie terenów położonych w pobliżu wulkanu. Warunki poprawiły się przed południem, wówczas okazało się, że fontanny wciąż były bardzo wysokie.

Lawa pokryła 60 proc. dna krateru

Lokalne media wskazują, że po godz. 10 rano (czasu lokalnego) lawa "pokryła około 35 proc. dna krateru Halemaʻumaʻu". Z kolei jej fontanny w otworze południowym znowu osiągnęły wysokość ok. 200 metrów. "Doszło do erupcji około 5 mln m3 lawy, wyrzucanej z prędkością około 140 m3 na sekundę" - relacjonuje kauainownews.com.

REKLAMA

Zanim wtorkowa erupcja dobiegła końca, lawa z obu otworów pokryła 60 proc. dna krateru Halemaʻumaʻu - czytamy. Przez cały czas odnotowywano nasiloną emisję gazów wulkanicznych. Wulkan Kīlauea można obserwować na żywo na profilu na YouTube rządowej Służby Geologicznej USA.

Park Narodowy Wulkanów Hawajskich apeluje do mieszkańców i zwiedzających, aby obserwowali komunikaty na stronie internetowej, w których można znaleźć m.in. informacje o bieżących alertach wulkanicznych. 

Czytaj także:

Źródło: kauainownews.com/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej