Misja kosmiczna z Polakiem na pokładzie w nowej kapsule Dragon
Załoga misji Ax-4, w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w nowej kapsule Dragon. Start misji przesunięto na 8 czerwca.
2025-05-20, 19:04
Polak wśród pierwszych ludzi w nowej kapsule Dragon. Start misji już w czerwcu
O wykorzystaniu nowego modelu kapsuły poinformowała we wtorek, podczas konferencji prasowej, dyrektorka ds. zarządzania misją Dragon w SpaceX, Sarah Walker. Dodała, że to właśnie pierwsi astronauci na pokładzie nowej kapsuły o numerze C213 wybiorą dla niej imię.
Walker poinformowała też, że opóźnienie startu Ax-4, pierwotnie planowanego na 29 maja, potem przesuniętego na 8 czerwca, było spowodowane problemami właśnie z nową kapsułą. - Kapsuła nie przeszła standardowego testu przed startem. Podczas niego sprawdza się m.in. wytrzymałość izolacji urządzeń. Jeśli przewody nie przejdą tej kontroli, musimy je wymienić na nowe i ponownie przetestować - tłumaczyła. Wskazała, że wymiana i testy zajęły kilka dni.
- Następnie napotkaliśmy również problem ze spadochronami. Te, które planowaliśmy zainstalować w kapsule, nie przeszły kontroli tuż przed montażem. Wykryliśmy ślady wilgoci w workach, w które były zapakowane, musieliśmy więc wymienić cały zestaw - wyjaśniła szefowa misji Dragon.
W skład misji Ax-4 wchodzą: Peggy Whitson (USA) – dowódczyni; Sławosz Uznański-Wiśniewski (Polska/ESA) – specjalista; Shubhanshu Shukla (Indie) – pilot oraz Tibor Kapu (Węgry) – specjalista. Astronauci mają spędzić na stacji 14 dni. Będą prowadzić badania związane m.in. z wpływem mikrograwitacji na organizm człowieka, obserwacją Ziemi i paliwami przyszłości.
REKLAMA
Pracowity czas w kosmosie. Misja IGNIS to szereg eksperymentów
W ramach polskiej misji IGNIS na orbicie zostanie przeprowadzonych 13 eksperymentów, które dotyczą m.in. medycyny, biologii, biotechnologii i nauk inżynierskich. Zaplanowano też kilka okresów, podczas których polski astronauta będzie wykonywał połączenia z rodzimymi krótkofalowcami.
Uznański-Wiśniewski poprowadzi też w kosmosie pokazy, które zostaną nagrane, a potem wykorzystane w ramach programu edukacyjnego. Zajęcia będą dotyczyły m.in. kołyski Newtona w nieważkości (rząd kilku stykających się z sobą jednakowych stalowych kulek, które mogą wykonywać wahania tylko w jednej płaszczyźnie; przyrząd ilustruje zasadę zachowania pędu i energii) i działania prostych układów elektrycznych (np. klucza telegraficznego).
Czytaj także:
- Niesamowite odkrycie w Drodze Mlecznej. Kula o idealnym kształcie
- Podziemnej wody na Marsie jest całkiem sporo? Obiecujące wyniki kosmicznych badań
Astronauta zabierze ze sobą na ISS m.in. polskie flagi, w tym naszywkę ze skafandra Mirosława Hermaszewskiego, pamiątki po Marii Skłodowskiej-Curie, mapę z dzieła Mikołaja Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich"), bryłkę soli z Wieliczki i kawałek polskiego bursztynu. Na orbitę polecą też manuskrypt mazurka Fryderyka Chopina, trzy wiersze Wisławy Szymborskiej, krajka z regionalnego stroju ziemi łódzkiej z Muzeum Etnograficznego w Warszawie, polskie litery (ą, ć, ę, ł itd.) wydrukowane w 3 D oraz emblematy i plakat misji.
Historyczny lot. Sławosz Uznański-Wiśniewski drugim Polakiem w kosmosie
Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski będzie drugim Polakiem w kosmosie. Pierwszym był Mirosław Hermaszewski (1941-2022), który w dniach 27 czerwca - 5 lipca 1978 r., wraz z Piotrem Klimukiem (radziecki kosmonauta narodowości białoruskiej), odbył lot na statku kosmicznym Sojuz 30. W czasie 8-dniowej misji dokonano 126 okrążeń Ziemi.
REKLAMA
Źródła: Polskie Radio/PAP/mbl
REKLAMA