Niesamowite odkrycie w Drodze Mlecznej. Kula o idealnym kształcie

Zespół astrofizyków z Uniwersytetu w Sydney odkrył tajemniczy obiekt w Drodze Mlecznej. Jest on pozostałością po supernowej, który uformował się w idealnie symetryczny kształt. Odkrycie widoczne jest jedynie za pomocą radioteleskopów, a najistotniejsze dane na jego temat wciąż pozostają niejasne.

2025-05-19, 13:58

Niesamowite odkrycie w Drodze Mlecznej. Kula o idealnym kształcie
Teleios. Źródło: M.D. Filipović, THE MYSTERY OF A PERFECTLY SHAPED NEW GALACTIC SUPERNOVA REMNANT, dostęp: arxiv.org . Foto: M.D. Filipović

Tajemnicza kula w Drodze Mlecznej

Międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem astrofizyka Miroslava Filipovicia z Western Sydney University odkrył w naszej galaktyce niezwykły obiekt – niemal idealnie kulisty obłok materii. Jest on pozostałością po wybuchu supernowej. Nazwano go Teleios, od greckiego słowa oznaczającego "doskonałość". Obiekt ten, widoczny wyłącznie w zakresie fal radiowych, został zaobserwowany przez australijski radioteleskop ASKAP w ramach projektu Evolutionary Map of the Universe.

Obiekt wynikiem supernowej 

Naukowcy podejrzewają, że Teleios jest pozostałością po eksplozji supernowej typu Ia. Odległość obiektu od Ziemi jest nieznana. Może to być około 7 tysięcy lub ponad 25 tysięcy lat świetlnych. Dodatkową zagadką jest brak promieniowania rentgenowskiego, którego należałoby się spodziewać po tego typu wybuchu. Jedna z hipotez sugeruje, że Teleios to pozostałość po rzadszej supernowej typu Iax, lecz tezę tę podważa odległość.  

Teleios zaskakuje kształtem  

Najbardziej zaskakująca pozostaje perfekcyjna symetria obiektu, która jest rzadkością wśród pozostałości po supernowych. Większość z nich jest nieregularna ze względu na nierównomierny wybuch lub interakcje z otaczającą materią. "Przeprowadziliśmy wyczerpującą analizę możliwego stanu ewolucyjnego tej supernowej, opierając się na jej jasności powierzchniowej, pozornym rozmiarze i potencjalnych odległościach" - informowali badacze. Tajemnica Teleios pozostaje jednak nierozwiązana. Naukowcy zapowiadają dalsze obserwacje, by poznać jej historię.

Czytaj także: 

Źródła: PolskieRadio24.pl/JL 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej