Strajk kontrolerów we Francji. Ryanair odwołuje loty dla 30 tys. pasażerów
Setki odwołanych lotów i kolejne opóźnione. Oprócz tego dziesiątki tysięcy poszkodowanych pasażerów, którzy mieli lecieć na wakacje - to skutki strajku francuskich kontrolerów ruchu lotniczego. Linie lotnicze Ryanair zostały zmuszone do odwołania 170 lotów.
2025-07-03, 15:46
Strajk kontrolerów we Francji
Kontrolerzy rozpoczęli w czwartek dwudniowy strajk, co spowodowało paraliż lotniczy w Europie Zachodniej. Związek zawodowy UNSA-ICNA wskazuje na problemy kadrowe, nieodpowiednie zarządzanie, czy system monitorowania czasu pracy kontrolerów. Strajk wywołał ogromne problemy w ruchu lotniczym nad Francją. Linie Ryanair poinformowały o odwołaniu 170 lotów, co dotknęło łącznie 30 tys. osób. Na kontrolerów spadła fala krytyki w związku z terminem i oraz formą strajku.
Problem jest poważny, ponieważ nie tylko znacząco utrudnia przyloty i odloty na terytorium Francji, ale również w ogóle przelot przez francuską przestrzeń powietrzną. Powoduje to ogromne problemy dla pasażerów chcących polecieć do Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Grecji czy Irlandii.
Na których lotniskach sytuacja jest najgorsza?
Agencja Eurocontrol w czwartek rano poinformowała o poważnych opóźnieniach w przestrzeni powietrznej zarządzanej przez centra kontroli ruchu lotniczego w Marsylii, Brest i Reims. Duże problemy dotknęły również lotniska w Nicei i Paryżu.
Na lotniskach Charlesa de Gaulle'a i Orly w stolicy Francji jedna czwarta lotów została odwołana. Z kolei w Nicei średnie opóźnienie wynosiło w czwartek rano 1,5 godziny dla przylotów i ok. godziny dla odlotów. Ok. 30 proc. lotów zostało odwołanych w portach lotniczych w Lyon, Marsylii i Montpellier.
REKLAMA
Ostra krytyka strajkujących
- Po raz kolejny europejskie rodziny są brane na zakładników przez francuskich kontrolerów ruchu lotniczego, którzy strajkują. Nie do przyjęcia jest to, że loty nad francuską przestrzenią powietrzną w drodze do miejsca docelowego są odwoływane/opóźniane w wyniku kolejnego strajku. To nie ma sensu i jest bardzo niesprawiedliwe wobec pasażerów i rodzin z UE wyjeżdżających na wakacje - ocenił prezes Ryanair Michael O'Leary.
W związku ze strajkiem linie lotnicze zwróciły się do szefowej KE Ursuli von der Leyen o jak najszybszą reformę usług kontroli ruchu lotniczego, aby zapobiec podobnym utrudnieniom. Również francuskie władze krajowe bardzo negatywnie odniosły się do działań strajkujących. - Żądania związków zawodowych są nie do przyjęcia, podobnie jak decyzja o przeprowadzeniu strajku na początku sezonu wakacyjnego - podkreślił minister transportu Francji Philippe Tabarot.
- Awaria sparaliżowała północne Włochy. Chaos na lotniskach
- Samolot LOT zawrócił przed lądowaniem w Lublinie. Jest wyjaśnienie
- Awaryjne lądowanie boeinga. Z sufitu wypadły maski tlenowe, na pokładzie wybuchła panika
Źródło: Polskie Radio/Le Monde/egz
REKLAMA
REKLAMA