Uznani za zaginionych, ranni, chorzy. Ostatnia tura wymiany z Rosją

- Ukraina zakończyła ósmy etap wielkiej wymiany jeńców wojennych z Rosją, przede wszystkim rannych i ciężko chorych. Wielu z nich było w niewoli od 2022 roku - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W rosyjskiej niewoli wciąż pozostaje wielu ukraińskich żołnierzy i cywilów, Kreml nie zgadza się bowiem na wymianę "wszystkich za wszystkich".

2025-07-06, 16:54

Uznani za zaginionych, ranni, chorzy. Ostatnia tura wymiany z Rosją
Zakończyła się ośmioetapowa wymiana jeńców między Ukrainą i Rosją. Foto: Sztab Koordynacji ds. Postępowania z Jeńcami Wojennymi/Facebook

Wymiana zakończona


Osiem etapów wielkiej wymiany. Od początku czerwca do domu powróciły setki naszych ludzi - oświadczył szef państwa ukraińskiego na portalach społecznościowych.

Wymianę jeńców uzgodniono podczas drugiej rundy negocjacji ukraińsko-rosyjskich 2 czerwca w Stambule. Strony ustaliły wymianę wszystkich poważnie chorych jeńców wojennych, osób mających mniej niż 25 lat oraz wymianę ciał żołnierzy w formule 6000 na 6000.



Zełenski poinformował w niedzielę, że do ojczyzny powrócili obrońcy Mariupola i żołnierze, którzy walczyli z rosyjskim agresorem w obwodach: donieckim, zaporoskim, ługańskim, charkowskim, sumskim, czernihowskim i kijowskim.

Niektórych "uznano za zaginionych"


"Ranni i ciężko chorzy. Ci, których uważano za zaginionych. Większość z nich znajdowała się w niewoli od 2022 r. I nie tylko wojskowi. Ukraina odzyskała także cywilów" - podkreślił.

Prezydent nie ujawnił, ilu obywateli Ukrainy udało się uwolnić w ramach tej wymiany. Wcześniej przedstawiciel ukraińskiego Sztabu Koordynacyjnego ds. Jeńców Wojennych powiedział, że dane te zostaną opublikowane po zakończeniu wymiany.

Ukraina zapowiada, że będzie w dalszym ciągu z całej mocy starać się o uwolnienie wszystkich przetrzymywanych przez Rosję wojskowych i cywilów.

 

REKLAMA

Czytaj także: 

Źródło: PAP/X/inne

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej