Nuklearne manewry Rosji. "Stan najwyższej gotowości"
Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o dostarczeniu głowic nuklearnych do mobilnych wyrzutni rakietowych Iskander-M. W ramach manewrów ćwiczono ich niezauważalne przemieszczenie. W oświadczeniu dla państwowych mediów resort przekazał, że jednostki biorące udział w ćwiczeniach zostały postawione w "stan najwyższej gotowości".
2026-05-20, 09:29
Rosja przeprowadza ćwiczenia nuklearne
W komunikacie poinformowano, że podczas manewrów wojskowych przećwiczono podniesienie do najwyższego stanu gotowości jednostek i formacji nuklearnych Rosji. Amunicja jądrowa miała zostać dostarczona do magazynów polowych, będących w dyspozycji wojsk rakietowych.
Trzydniowe ćwiczenia rozpoczęły się we wtorek 19 maja. Plan obejmuje m.in. wystrzeliwanie pocisków balistycznych i manewrujących. W manewrach ma wziąć udział łącznie 64 tys. żołnierzy oraz 7,8 tys. sztuk sprzętu wojskowego.
Manewry na Białorusi
Według informacji przekazywanych przez rosyjskie ministerstwo obrony ćwiczyć będą .in. jednostki Floty Czarnomorskiej, Floty Pacyfiku, lotnictwo dalekiego zasięgu oraz oddziały z Leningradzkiego i Centralnego Okręgu Wojskowego.
Na ich wyposażeniu znajdzie się 200 wyrzutni rakietowych, 140 samolotów, 73 okręty nawodne i 13 okrętów podwodnych, w tym osiem strategicznych z napędem atomowym. Mają się również odbyć ćwiczenia z zakresu użycia broni nuklearnej rozmieszczonej na Białorusi.
Reżim Aleksandra Łukaszenki zapewniał, że manewry były wcześniej zaplanowane i nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa regionalnego, ani nie są wymierzone w żadne z sąsiadujących państw. Reuters przypominał wypowiedzi Władimira Putina, który wprost stwierdzał, że rozmieszczona na terenie Białorusi broń jądrowa znajduje się pod rosyjską kontrolą.
- Żołnierze biegali wokół wyrzutni atomowych. Tak ujawnili tajne dane
- Europa bliżej atomu. Szwecja może rozmieścić broń jądrową
- Xi zdradził, co myśli o Putinie? Trump wprost ws. doniesień
Źródło: Reuters/egz