more_horiz
Wiadomości

W Paryżu wierni modlą się przed płonącą katedrą Notre-Dame

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 23:08
Do wspólnej modlitwy wezwał arcybiskup Paryża Michel Aupetit. Na znak solidarności z wiernymi ze stolicy w Rouen, decyzją tamtejszego ordynariusza, arcybiskup Dominique'a Lebruna o godzinie 21:00 odezwały się dzwony. W tym właśnie czasie w Paryżu zawaliła się iglica, a po niej cały dach katedry Notre-Dame.
Ludzie odmawiają różaniec przed katedrą Notre Dame
Ludzie odmawiają różaniec przed katedrą Notre DameFoto: PAP/EPA/YOAN VALAT

Arcybiskup Paryża Michel Aupetit zwrócił się do paryskich duchownych. "Strażacy wciąż walczą o uratowanie wież Notre Dame de Paris. Módlmy się. Krokiew, dach i iglica strawił ogień. Módlmy się. Jeśli chcecie, możecie uruchomić dzwony waszych kościołów, by zaprosić do wspólnej modlitwy" - napisał na Twitterze.

Z kolei mer Paryża Anne Hidalgo napisała na swoim profilu, że brakuje jej słów, by wyrazić ból, jaki odczuwa patrząc na katedrę Notre-Dame niszczoną przez płomienie. Dodała, że ,"dziś wieczorem wszyscy paryżanie i Francuzi opłakują ten symbol naszej wspólnej historii". Zapewniła, że ze swojej dewizy "Fluctuat nec mergitur (Rzuca nim fala, lecz nie tonie)" zaczerpną władze stolicy Francji zaczerpną siłę, by się podnieść po tej tragedii.

Pożar, który wybuchł dziś wieczorem w katedrze Notre-Dame szybko się rozprzestrzenił i objął dach gotyckiej świątyni. Strawił go całkowicie. Zawaliła się też iglica. 

Jak dotąd strażacy nie są w stanie powstrzymać rozprzestrzeniającego się ognia. Nadal nie są znane dokładne przyczyny wybuchu pożaru. Strażacy wiążą je wstępnie z trwającymi w świątyni pracami renowacyjnymi. Zostało uruchomione śledztwo w tej sprawie.

Na miejscu są prezydent i premier Francji: Emmanuel Macron i Edouard Philippe. Wcześniej szef państwa napisał na Twitterze, że ogrania go smutek, gdy widzi, jak "płonie część nas samych". 

Arcydzieło sztuki gotyckiej, paryską katedrę Notre-Dame, którą budowano w latach 1163-1345, odwiedza rocznie 12-14 milionów turystów. Dziennie około 30 tysięcy osób. W Katedrze jest 29 kaplic, w jednej z nich- od 1 grudnia 2018 roku, znajduje się kopia Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwie św. Jana Pawła II.

paw/

Zobacz także

Zobacz także