more_horiz
Wiadomości

Ukraina: przedterminowe wybory do Rady Najwyższej być może 21 lipca

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 15:46
- Przedterminowe wybory parlamentarne na Ukrainie mogą odbyć się 21 lipca - oświadczył przedstawiciel nowego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Bohdan. Dekret w tej sprawie ma być opublikowany w najbliższych dniach. Konserwatywny niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", komentując we wtorek zaprzysiężenie nowego prezydenta Ukrainy i rozwiązanie parlamentu w Kijowie, ocenia, że Wołodymyr Zełeński wciąż gra na zwłokę.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Wołodymyr Zełeński, który zapowiedział rozwiązanie obecnej Rady Najwyższej (parlamentu) w swej mowie inauguracyjnej, przeprowadził konsultacje w tej sprawie z szefami frakcji parlamentarnych. - Dla nas najbardziej akceptowalną datą wcześniejszych wyborów jest 21 lipca – powiedział Andrij Bohdan po ponaddwugodzinnym spotkaniu.

Administracja Wołodymyra Zełenskiego wydała następnie komunikat, w którym nowo mianowany prezydent oświadczył, że przyczyną rozwiązania Rady Najwyższej jest bardzo niskie zaufanie do tej instytucji. - Głównym argumentem rozwiązania Rady Najwyższej jest bardzo niskie zaufanie obywateli Ukrainy do tej instytucji, które wynosi 4 proc. Jest to ocena pracy parlamentu i najważniejszy argument za rozwiązaniem. Jako gwarant praw konstytucyjnych zobowiązany jestem do zagwarantowania prawa obywateli Ukrainy. Podstawą prawną rozwiązania parlamentu jest brak koalicji parlamentarnej od 2016 roku – stwierdził prezydent Ukrainy.

Przyszłe wybory według nowej ordynacji

Dokładna data wcześniejszych wyborów będzie zależała od tego, kiedy prezydent podpisze dekret o rozwiązaniu obecnej Rady Najwyższej. W trakcie konsultacji omówiono konieczność zwołania wcześniej nadzwyczajnego posiedzenia parlamentu, na którym miałyby zostać przyjęte zmiany do ordynacji wyborczej - przekazała administracja prezydencka.  Chodzi o likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych i obniżenie do 3 proc. obowiązującego obecnie 5-procentowego progu wyborczego - wyjaśniła w komunikacie.

W poprzednich wyborach parlamentarnych w 2014 roku Ukraińcy wybierali połowę 450-osobowej Rady Najwyższej z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a połowę - w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa). 

W ocenie obserwatorów Wołodymyr Zełeński, który został zwycięzcą II tury wyborów prezydenckich, uzyskując poparcie ponad 73 proc. głosujących, dąży do wprowadzenia do parlamentu własnego ugrupowania politycznego, wykorzystując do tego swoją popularność. W 2017 roku na Ukrainie zarejestrowana została partia Sługa Narodu. Taki sam tytuł nosi serial komediowy, w którym Wołodymyr Zełeński zagrał główną rolę nauczyciela, odnoszącego niespodziewany sukces w wyborach prezydenckich. Partia ta nie ma na razie żadnego zaplecza politycznego, jednak w opublikowanym niedawno sondażu otrzymała poparcie prawie 30 proc. respondentów.

"FAZ": Wołodymyr Zełenski gra na zwłokę

Konserwatywny niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", komentując we wtorek zaprzysiężenie nowego prezydenta Ukrainy i rozwiązanie parlamentu w Kijowie, ocenia, że Wołodymyr Zełenski wciąż gra na zwłokę. 

"Miesiąc, który minął między wyborami prezydenckimi a objęciem urzędu przez Wołodymyra Zełenskiego, nie przyniósł odpowiedzi na pytanie: za czym właściwie opowiada się zwycięzca?" - ubolewa gazeta z Frankfurtu, wyliczając, że wciąż nie wiadomo, przy pomocy jakich ludzi i jakimi środkami nowy przywódca ma zamiar spełnić wyborczą obietnicę przekształcenia Ukrainy w kraj dostatni i nieskorumpowany.

"Również przemówienie Wołodymyra Zełenskiego podczas ceremonii zaprzysiężenia składało się głównie z haseł znanych z jego kampanii. A rozwiązanie parlamentu sprawia, że w ciągu kolejnych dwóch miesięcy nie będzie musiał się określać" - pisze "FAZ". 

"Nowy prezydent może wciąż jeszcze dzięki swemu wdziękowi odsuwać od siebie coraz bardziej naglące pytanie, czy jest tylko czyimś słupem. Co oznaczają coraz częstsze i bardziej otwarte polityczne żądania ze strony Ihora Kołomojskiego - jednego z najbardziej bezwzględnych ukraińskich oligarchów, dzięki któremu Zełenski stał się popularny? Przydałaby się jasna odpowiedź już niedługo" - konkluduje "FAZ".

Zobacz także

Zobacz także