more_horiz
Wiadomości

Ambasador USA przy NATO odpowiada E. Macronowi: USA są przywiązane do artykułu 5

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 12:27
Ambasador USA przy NATO Kay Bailey Hutchison odpowiedziała na wątpliwości prezydenta Francji i zapewniła o gwarancjach artykułu 5. dotyczącego kolektywnej obrony. Podkreśliła, że zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Sojusz jest niezachwiane.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Alexandros Michailidis

macron 1200.jpg
"Martwica mózgu" NATO. Poruszenie po wywiadzie Macrona

Ta sprawa będzie dziś jednym z tematów spotkania ministrów spraw zagranicznych Sojuszu w Brukseli. Chodzi o niedawny wywiad Emmanuela Macrona dla tygodnika "The Economist", w którym powątpiewał w skuteczność artykułu 5. i mówił, że Europa nie może liczyć na Stany Zjednoczone w kwestiach bezpieczeństwa.


macron 1200 pap.jpg
M. Potocki: Emmanuel Macron jest zdeterminowany do osiągania sukcesów na arenie międzynarodowe

"Artykuł 5. jest siłą naszego Sojuszu"

Według amerykańskiej ambasador przy NATO sugerowanie, że Europa będzie bezpieczniejsza z własną armią, bez współpracy w ramach NATO jest błędem i oznaką braku racjonalnego myślenia. Kay Baily Hutchison podkreśliła, że zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Sojusz jest niezachwiane, a obrona w ramach artykułu 5. zapewniona.

- Artykuł 5. jest niekwestionowany i gwarantowany. USA są przywiązane do artykułu 5. On jest naszą siłą, całego Sojuszu - powiedziała amerykańska ambasador.

Kay Bailey Hutchison przyznała, że w NATO są różnice zdań, że sojusznicy mają różne stanowiska na przykład w sprawie Iranu, Syrii, inaczej też stawiają akcenty, jeśli chodzi o współpracę z Rosją, ale podkreślała, że mimo różnic zdań konieczne jest utrzymanie jedności Paktu. Tę jedność sojusznicy mają zademonstrować za 2 tygodnie, na szczycie w Londynie z udziałem przywódców państw członkowskich, w 70. rocznicę utworzenia NATO.

Beata Płomecka / kstar

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także