more_horiz
Wiadomości

Sekretarz generalny ONZ: nienawiść wobec Żydów prowadzi do kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 04:33
Sekretarz generalny ONZ ostrzegł przed rozprzestrzenieniem się w świecie antysemityzmu. - Narastająca nienawiść wobec Żydów prowadzi do globalnego kryzysu - powiedział Antonio Guterres podczas obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Sekretarz generalny ONZ António Guterres
Sekretarz generalny ONZ António GuterresFoto: shutterstock.com/Truba7113
merke-1200-pap.jpg
Angela Merkel: czcimy pamięć polskich ofiar niemieckiej okupacji

Guterres podał przykłady ataków na Żydów w USA w ostatnich tygodniach, ale podkreślił przede wszystkim znaczny wzrost takich napaści w Europie, wskazując głównie na Francję i Wielką Brytanię.

Podczas uroczystości w Nowym Jorku przed narastającym antysemityzmem ostrzegał także ambasador Niemiec przy ONZ Christoph Heusgen.

Wstyd za "niewyobrażalne okrucieństwo"

Turski pap 1200.jpg
Marian Turski: Auschwitz nie spadł nagle z nieba, dreptał małymi kroczkami, zbliżał się

- Wstydzę się, stojąc tu dziś przed wami, że Niemcy, moi rodacy, byli odpowiedzialni za zupełny rozpad cywilizacji i barbarzyńskie, systematyczne zbrodnie, które przeprowadzone były z niewyobrażalnym okrucieństwem - powiedział niemiecki dyplomata.

Heusgen podkreślił, że popiera pomysł, by każdy niemiecki uczeń zobaczył były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Miejsce zagłady milionów

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie polskich Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został oswobodzony przez żołnierzy Armii Czerwonej.

27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

pb

Zobacz także

Zobacz także