more_horiz
Wiadomości

"Monument, który dowodzi jedności". Elżbieta Witek złożyła kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 01:45
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyła wiązankę kwiatów przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City. Jak podkreśliła w krótkim wystąpieniu, pomnik ten jest "wyjątkowym monumentem, który dowodzi jedności Polonii" i pamięci o zbrodni katyńskiej.
Audio
  • Marszałek Elżbieta Witek z wizytą w USA - relacja Małgorzaty Kałuży (IAR)
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyła kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyła kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey CityFoto: twitter.com/@KancelariaSejmu
1200_Witek_TT.jpg
"Stany Zjednoczone zapewniają bezpieczeństwo Europie". Elżbieta Witek z wizytą w USA

Elżbieta Witek podkreśliła, że Pomnik Katyński to wyjątkowe miejsce stanowiące wyraz hołdu Polonii złożonego ofiarom zbrodni katyńskiej. - W tym roku przypada 80. rocznica mordu katyńskiego - przypomniała.

Marszałek Sejmu mówiła w Jersey City o ogólnopolskim konkursie Kancelarii Sejmu dla młodzieży szkół ponadpodstawowych, który przebiega pod hasłem "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940".

sejm witek 1200.jpg
Elżbieta Witek jedzie do USA. Spotkanie z przewodniczącą Izby Reprezentantów

Wiedza i pamięć o ludobójstwie katyńskim

W krótkiej rozmowie z dziennikarzami po zakończeniu ceremonii marszałek podkreśliła wagę wiedzy i pamięci o ludobójstwie katyńskim. Powróciła też do rozmów z szefami parlamentów krajów bałtyckich, jakie na Kapitolu przeprowadziła przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Głównym tematem tych rozmów było bezpieczeństwo.

Pomnik Katyński w Jersey City, w stanie New Jersey, stał się w ubiegłym roku przedmiotem głośnego sporu w związku z planami przesunięcia go przez burmistrza miasta w inne miejsce, na co nie chciała się zgodzić Polonia. O pozostawienie monumentu przy Exchange Place toczyła się zacięta walka. Ostatecznie presja polskiej społeczności wspomaganej przez amerykańskich mieszkańców dzielnicy, w tym - przedstawicieli innych diaspor, zakończyła się sukcesem.

"Podkreślanie prawdy historycznej staje się konieczne"

Jak powiedział przybyły pod pomnik prezes KPA Wydziału New Jersey Andrzej Burghardt, Polonia z wdzięcznością odbiera wizyty przedstawicieli najwyższych władz Rzeczypospolitej Polskiej i składanie przez nich wiązanek przed Pomnikiem Katyńskim.

- Podkreślanie prawdy historycznej staje się konieczne, gdyż sama nie jest się w stanie obronić w czasach powszechnej manipulacji i dezinformacji. Polonia Amerykańska z życzliwością obserwuje kierunki działania obecnych władz RP, ale uważa za niezbędne wdrożenie realnej, skutecznej i zdecydowanej polityki historycznej - powiedział Burghardt.

- Jej ukoronowaniem powinno być utworzenie anglojęzycznej, polskiej telewizji informacyjnej o zasięgu światowym - dodał.

pb

Zobacz także

Zobacz także