more_horiz
Wiadomości

Polska pomaga Sudańczykom. Głoduje tam około 7 milionów osób

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 11:57
Warta 43 tysiące żywność trafi dzięki pomocy z Polski do mieszkańców Sudanu Południowego. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej poinformowało o wysłaniu do Sudańczyków transportu specjalistycznej żywności. Zakupiono ją ze zbiórki wśród Polaków. Sudan Południowy to najmłodsze państwo świata, gdzie wiele osób mierzy się z głodem.
Audio
  • Sudan Południowy: żywność dzięki polskiej pomocy. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Żywność dla Sudańczyków
Żywność dla SudańczykówFoto: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

Zapakowana specjalistyczną żywnością ciężarówka wyjechała do Sudanu Południowego z pobliskiej Kenii. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wyjaśnia, że kupienie towarów właśnie w Kenii jest znacznie tańsze niż wysyłanie ich samolotem z Polski. Pomoc trafi do mieszkańców północnej części kraju, gdzie polska organizacja ma swoją placówkę. Podobną pomoc zorganizowano w kwietniu ubiegłego roku.

Według szacunków międzynarodowych organizacji, w Sudanie Południowym głoduje teraz około siedem milionów osób, w tym wiele dzieci, którym grozi śmierć. Głodujący potrzebują specjalistycznego jedzenia, bo często nie są już w stanie pożywić się zwykłymi posiłkami.

Głód i wojny

Powodem głodu są walki zbrojne, susza i ubóstwo. Za jednodniowy zarobek Południowy Sudańczyk może kupić mniej niż jeden posiłek dziennie.

Czytaj więcej
sudan 1200.jpg
"Polacy w świecie". Nasza pomoc dla Sudanu Południowego

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Najpierw susza, teraz ulewy. Sudańczycy zostali bez żywności

Sudan Południowy to najmłodsze państwo świata. Od czasu jego powstania przed ośmioma laty w kraju toczą się walki różnych grup etnicznych. Głód wygnał z kraju około 2.5 miliona osób. Najwięcej z nich uciekło do sąsiedniej Ugandy.

jp

Zobacz także

Zobacz także