more_horiz
Wiadomości

Media: statek, który może ukończyć Nord Stream 2, dopłynął już do Kaliningradu

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 21:12
Statek Akademik Czerski, który wedle zapowiedzi Rosji może dokończyć układanie gazociągu Nord Stream 2, dotarł do Kaliningradu. Taką informację przekazała telewizja Rossija 24, powołując się na dane portali śledzących ruch statków.
Budowa Nord Stream 2
Budowa Nord Stream 2Foto: © Nord Stream 2 / Paul Langrock

O tym, że Rosja, wykorzystując ten statek, może samodzielnie ukończyć budowę Nord Stream 2, mówił w grudniu 2019 r. minister energetyki Aleksandr Nowak.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
nord stream 2 ns2 1200
Niemcy: kolejna porażka konsorcjum "Nord Stream 2"

Modernizacja okrętu

W ostatnim czasie przedstawiciele Rosji nie wypowiadali się na ten temat. Rządowa "Rossijskaja Gazieta" podała w połowie kwietnia, że Akademik Czerski przejdzie modernizację w Kaliningradzie bądź Petersburgu.

Ta jedyna rosyjska jednostka, która może układać rurociąg po dnie morskim, powinna zostać przystosowana do układania rur o średnicy 1220 mm, z których składa się Nord Stream 2.

Niemal ukończony projekt

Pod koniec grudnia 2019 r. prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o budżecie Pentagonu na rok 2020. Zapisano w niej m.in. sankcje wobec firm budujących Nord Stream 2.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Sejm za zmianami w dyrektywie gazowej dotyczącej Nord Stream 2

Z Bałtyku odpłynęły w grudniu specjalistyczne jednostki szwajcarskiej firmy Allseas, które pracowały przy układaniu rur po dnie morskim. Nord Stream 2 zbudowano dotąd w 93 procentach, jego ukończenie wymaga ułożenia na dnie morskim 160 km dwóch nitek rurociągu.

ms

Zobacz także

Zobacz także