more_horiz
Wiadomości

5G z Chin albo z Zachodu. Prezes Instytutu Kościuszki: chodzi o demokratyczny lub autorytarny rozwój cyfrowy

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 19:00
- Zachód musi bronić swojego modelu rozwoju technologicznego z całą stanowczością. To wiąże się z modelem zachodniej demokracji, która szanuje prawa człowieka, w tym prywatność, wolność słowa. Ma to szczególne znaczenie w przypadku sieci 5G i jej potencjalnych zastosowań. Jednocześnie bardzo ważne jest także wzięcie pod uwagę następstw potencjalnego zablokowania jej funkcjonowania, które ściśle wiążą się z kwestią stabilności państwa i gospodarki przyszłości. Ważne jest bezpieczeństwo, nie oszczędności w krótkim czasie  – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Izabela Albrycht, prezes Instytutu Kościuszki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock / metamorworks

CZYTAJ TAKŻE: "5G TO WYBÓR GEOPOLITYCZNY, CHODZI O BEZPIECZEŃSTWO PAŃSTWA" >>>

- 5G stanowić będzie krwiobieg gospodarki, jako sieć telekomunikacyjna może zrewolucjonizować takie sektory jak medyczny, logistyczny, energetyczny, rolniczy, etc. Te sektory są krytyczne dla bezpieczeństwa państwa i ciągłości gospodarczej – mówi portalowi PolskieRadio24.pl prezes Instytutu Kościuszki Izabela Albrycht.

CZYTAJ TAKŻE
pap_20191001_0AK (1) (1).jpg
Ekspert PISM: Chiny najszybciej modernizują arsenał nuklearny; robi to także Rosja

W ostatnich tygodniach cyfryzacja bardzo silnie przyspieszyła, i to we wszystkich dziedzinach naszego życia, prawdopodobnie będzie to jednym z najbardziej wyrazistych skutków pandemii. To wymusi w dużej mierze przemodelowanie gospodarki, którą do tej pory znamy – podkreśla prezes Instytutu Kościuszki.

CZYTAJ TAKŻE: "Ścisłe kierownictwo partii Chin biznes rodzinny, układ rodzinny. Nie ma mowy o merytokracji, nagrodach za zasługi" >>>

- Musimy podejść do budowania sieci 5G w sposób odpowiedzialny, powinno się liczyć bezpieczeństwo, a nie oszczędności w krótkim czasie. Obowiązkiem powinna być dywersyfikacja dostawców. Ale trzeba mieć też na uwadze, aspekt, na który nie często się wskazuje, a mianowicie, że sieć 5G może mieć potencjalne zastosowanie także w działaniach militarnych – szczególnie w kontekście wykorzystania jej dla działań hybrydowych. Dlatego też NATO zwraca uwagę na potrzebę bezpieczeństwa sieci telekomunikacyjnych. Te w przypadku konfliktu, co oby się nie zdarzyło, mogą być wykorzystywane także na użytek wojska, w ramach tzw. civil preparedness – podkreśla nasza rozmówczyni.

-  Obserwujemy rywalizację między dwoma modelami rozwoju cyfrowego – demokratycznym i autorytarnym. (…) Musimy w Europie zrobić wszystko co możliwe, by zaznaczyć, że w taki sposób chcemy regulować i implementować technologie cyfrowe, by bronić zasad demokratycznego państwa prawa, poszanowania prywatności i wolności słowa – zaznaczyła Izabela Albrycht.

Europa z ambicją pozostania tzw. siłą nadzorującą (regulatory power), chce być punktem odniesienia dla procesów regulowania rozwoju technologii cyfrowych. Kierunek proponowanych zaleceń w tzw. 5G Toolbox jest bardzo słuszny. To bardzo ważne, byśmy w Europie dalej wspierali model cyfryzacji, który współgra z naszymi wartościami – dodała.

CZYTAJ TAKŻE: RÓŻNICA POTENCJAŁÓW CHIN I USA JEST DUŻA. W CHIŃSKIM TELEFONIE NIE MA WIELE MYŚLI TECHNICZNEJ CHIN >>>

Więcej w rozmowie.

***

Chiny partia 1200
Ekspert: statystyki dotyczące zachorowań zmieniano w Chinach na różne sposoby i wielokrotnie

PolskieRadio24.pl: Wydaje się, że w wyniku pandemii nauka, gospodarka, życie codzienne sterują w nowym kierunku. Potencjalne zmiany możemy najsilniej odczuć w obszarze gospodarki i technologii. Czy z chaosu pandemicznego wyłaniają się już ewentualne zmiany technologiczne, geoekonomiczne?

Izabela Albrycht, prezes Instytutu Kościuszki: Instytut Kościuszki koncentruje się głównie na zmianach technologicznych, które może spowodować pandemia koronawirusa. Obserwujemy, że cyfryzacja bardzo silnie przyspieszyła w ostatnich tygodniach. Łączy się to oczywiście ze zmianą naszego trybu funkcjonowania, w wymiarze osobistym i zawodowym. Praca trybie home office wymaga zwiększonej aktywności na naszym koncie internetowym, platformach telekonferencyjnych czy projektowych. Innymi słowy, inaczej kontaktujemy się z przyjaciółmi i ze znajomymi. To jest zmiana, która przewiduję, że na dobre zagościła co najmniej w naszym życiu zawodowym.

Sądzę, że właśnie kurs na cyfryzację wszystkich dziedzin naszego życia będzie jednym z najbardziej wyrazistych skutków pandemii. To wymusza w dużej mierze przemodelowanie gospodarki, którą do tej pory znamy. I to jest punkt wyjścia dalszych rozważań o przyszłości gospodarki  i roli technologii telekomunikacyjnych w naszym życiu.

Chiny 1200 free
Chińska propaganda i dezinformacja - to dopiero początek. Ekspert o tym, jak należy z nią walczyć: trzeba inwestować w analityków, think tanki zajmujące się Chinami, nie tylko Rosją

Jakie dziedziny obejmie cyfryzacja?

Można przypuszczać, że w związku z pandemią cyfrowej transformacji ulegną takie sektory, jak wytwórczy, edukacyjny, transportowy, zdrowotny, finansowy. Działa już lepiej niż w innych krajach e-bankowość, ale ten sektor jeszcze się rozwinie. Zobaczymy także, jak przyspiesza automatyzacja i robotyzacja w wytwórstwie.

Bardziej popularne staną się telemedycyna, platformy do nauczania i telekonferencyjne. Przyspieszy także rozwój transportu autonomicznego czy dronowego.

W związku z tym wzrośnie zapotrzebowanie na usługi i produkty firm sektora technologii cyfrowych. Spodziewałabym się innowacji, m.in. w dziedzinie zarządzania zdrowiem publicznym. Widzimy, jak wiele dziś się dzieje też w biotechnologii – musimy bowiem znaleźć szczepionkę, lek, instrumenty pozwalające mierzyć jak szybko pandemia się rozprzestrzenia.

Przyspieszą także Internet rzeczy, sztuczna inteligencja, automatyka, rozwiązania chmurowe, wdrażanie 5G.  

Tak dużego przyspieszenia nie spodziewaliśmy się jeszcze niedawno.

nowe technologie 5G free 1200
5G to pierwsza z serii bitwa USA-Chiny, potem będą Big Data, AI. Ekspert: nasze dane to dziś strategiczny zasób

Postęp cyfryzacji, technologiczny, wiąże się z aspektem bezpieczeństwa konkretnej technologii, ale przekłada się na bezpieczeństwo całego państwa. W przypadku 5G potencjalne zastosowania i następstwa potencjalnego zablokowania etc. ściśle wiążą się z kwestią stabilności państwa.

PAP PAP

5G to krwiobieg gospodarki przyszłości, sieć telekomunikacyjna, która zrewolucjonizuje takie sektory jak medyczny, logistyczny, energetyczny, rolniczy, etc. Te sektory są krytyczne dla bezpieczeństwa państwa i ciągłości gospodarczej.

Musimy podejść do budowania sieci 5G w sposób odpowiedzialny, powinno się liczyć bezpieczeństwo, a nie oszczędności w krótkim czasie. Obowiązkiem powinna być dywersyfikacja dostawców. Ale trzeba mieć też na uwadze, aspekt, na który nie często się wskazuje, a mianowicie, że sieć 5G może mieć potencjalne zastosowanie także w działaniach militarnych – szczególnie w kontekście wykorzystania jej dla działań hybrydowych. Dlatego też NATO zwraca uwagę na potrzebę bezpieczeństwa sieci telekomunikacyjnych. Te w przypadku konfliktu, co oby się nie zdarzyło, będą wykorzystywane także w działaniach militarnych.

Ciągle toczy się dyskusja w sprawie 5G – teraz decyduje się, kto je wprowadzi. Chiny, jak pani wspomniała w innej rozmowie [LINK], zamykają się, tworzą autonomiczny system, a miejsca, gdzie ekspandują, zapewne będą podporządkowywać swoim regułom. Nie jest to zaś państwo demokratyczne. Z drugiej strony mamy Zachód  - UE, USA – gdzie 5G to nie jest kwestia wyboru produktu, ale przyszłości strategicznej.

5G technologie 1200
Ekspert: pełna kontrola Chin nad 5G to byłby poważny problem. Chodzi o stabilność Zachodu

Zachód musi bronić swojego modelu rozwoju technologicznego z całą stanowczością. To wiąże się z modelem zachodniej demokracji, która szanuje prawa człowieka, w tym prywatność, wolność słowa. Model ten opiera się także na takiej współpracy między sektorem publicznym a prywatnym, która zabezpiecza prawa konsumenta i obywatela w jednym.

Obserwujemy rywalizację między dwoma modelami rozwoju cyfrowego – demokratycznym i autorytarnym. Wielu politologów zwraca uwagę na ten kierunek. Musimy w Europie zrobić wszystko co możliwe, by zaznaczyć, że w taki sposób chcemy regulować i implementować technologie cyfrowe, by bronić zasad demokratycznego państwa prawa, poszanowania prywatności, by budować technologie dla dobra naszego społeczeństwa.  

Europa z ambicją pozostania tzw. siłą nadzorującą (regulatory power), chce być punktem odniesienia dla procesów regulowania rozwoju technologii cyfrowych. Kierunek proponowanych zaleceń w tzw. 5G Toolbox jest bardzo słuszny. Dlatego to bardzo ważne, byśmy w Europie wybrali model cyfryzacji, który współgra z naszymi wartościami.

A od tego wyboru zależy nasza przyszłość – na długie lata.

Z sektorem cyfrowym są też związane inne krytyczne dla bezpieczeństwa państwa sektory – o części z nich już mówiliśmy, ale także bezpieczeństwo militarne.

 Z Izabelą Albrycht, prezes Instytutu Kościuszki, rozmawiała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl

PPA PAP

 

Zobacz także

Zobacz także