more_horiz
Wiadomości

Zamachy z 11 września 2001 r. w USA. Ratownicy nadal mogą ubiegać się o odszkodowania zdrowotne

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 04:34
- Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo podpisał w piątek ustawę przedłużającą do 25 czerwca 2025 roku funkcjonowanie grupy zadaniowej rozpatrującej roszczenia ratowników z World Trade Center, którzy w czasie tej akcji stracili zdrowie.
Płonące wieże WTC
Płonące wieże WTCFoto: shutterstock.com/Dan Howell

Akt prawny rozszerza także zakres działania zespołu zajmującego się m.in. badaniem roszczeń osób, które stały się niepełnosprawne i nie mają zasiłków inwalidzkich dla pracowników sektora publicznego.

Grupa zadaniowa powstała w roku 2005 w celu gromadzenia danych na temat skutków zdrowotnych dla uczestników akcji ratunkowej, problemów łączących się z ich rekonwalescencją, ograniczeniami w programach dla niepełnosprawnych. Grupa miała też formułować zalecenia dla usprawnienia projektu i zakresu jego działania.

Trump WTC EN-1200.jpg
"Ameryka zawsze wstaje, jest dumna i walczy". Donald Trump upamiętnił ofiary zamachów z 11 września

Zakres opieki

- Ci odważni mężczyźni i kobiety bezinteresownie narażali swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Zasługują na to, by zadbać o nich w sposób, w jaki oni o nas dbali. (…) Ten akt prawny pomoże zapewnić, że będą nadal korzystać z potrzebnej im opieki - wyjaśnił Cuomo.

Grupa zadaniowa analizowała i wydawała raporty dotyczące wpływu materiałów toksycznych na zdrowie ratowników w Strefie Zero. Badała ograniczenia w obowiązujących przepisach i regulacjach dotyczących świadczeń emerytalnych z tytułu niezdolności do pracy oraz możliwości potencjalnego ich finansowania przez władze federalne dla pokrycia kosztów ponoszonych przez stan.

Czytaj także:

Ustawa rozszerza zakres kompetencji zespołu m.in. o analizowanie średniego czasu rozpatrywania roszczeń z tytułu niezdolności do pracy. Zajmie się też m.in. kwestią świadczeń inwalidzkich dla pracowników publicznych, którzy uczestniczyli w akcji ratunkowej, ale nie byli wówczas objęci świadczeniami systemu emerytalnego. Zbada też możliwości synchronizacji świadczeń i identyfikacji osób, które uczestniczyły w akcji z 11 września.

Trwałe skutki

pentagon flaga mid-epa08661141 1200.jpg
Wielka flaga USA na Pentagonie. Hołd dla ofiar zamachów z 11 września 2001 r.

Według magazynu Annals of Global Health w akcji ratunkowej 9/11 brało udział 60 tys. osób. Prowadziło ją 150 różnych agencji.

Senator stanowy Nowego Jorku Andrew Gounardes podkreślił po podpisaniu ustawy, że nigdy nie można zapomnieć o tych, którzy byli bohaterami.

- Prawie dwie dekady po ataku z 11 września nasi ratownicy wciąż borykają się z jego skutkami. U tysięcy zdiagnozowano nowotwory i choroby związane z 9/11 - dodał zwracając uwagę, że akt prawny pozwoli zapewniać tym pracownikom i ratownikom świadczenia i opiekę zdrowotną, których potrzebują i na które zasługują.

pkr

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także